Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na 12 nádražích budou postupně instalovány automaty na filtrovanou vodu

Tento týden byl ohlášen výsledek výběrového řízení pro projekt Železnice bez plastů. Ten si klade za cíl nabídnout cestujícím alternativu k vodě v PET lahvích. Vítězem soutěže se stal startup Lokni, a v rámci naplňování strategie Zelená železnice tak budou postupně na 12 nádražích v ČR instalovány filtrační stanice na pitnou vodu.

10:41 / 13. října 2023
Na 12 nádražích budou postupně instalovány automaty na filtrovanou vodui

Foto: Aplikace Lokni nabízí alternativu k balené vodě. Zdroj: Správa železnic

Správa železnic již delší dobu vede udržitelnou strategii Zelená železnice, jejíž součástí je projekt Železnice bez plastů. Hlavním cílem tohoto projektu bylo nalézt způsob, jak nabídnout (nejen) cestujícím alternativu k balené vodě v plastových lahvích. Z podaných nabídek bylo nakonec vybráno řešení společnosti Lokni, jež spočívá v tom, že na 12 vybraných nádražích v České republice budou postupně nainstalovány filtrační stanice na pitnou vodu.

Startup Lokti vyhrál výběrové řízení ve spolupráci se společností Bezpetek. Lokti však řešení kompletně neprojektoval a následně zajistí také veškerou instalaci, správu, servis a integraci mobilní aplikace. Spolupráce by měla trvat 5 let, a pokud se koncept osvědčí, mohl by být rozšířen i na další nádraží.

Smysl filtračních stanic

První filtrační zařízení se objeví v Praze, následně proběhne instalace stanic i do dalších měst. Cestující si budou moci každý den na nádraží načepovat zdarma půl litru vody přímo do vlastní lahve.

„Podstatou pro naplnění tohoto cíle je změna přístupu veřejnosti. V aktuální situaci ale lidé nemají úplně na výběr, a když řeší svůj pitný režim na cestách vlakem, končí většinou u nákupu balené vody. Z našich dlouhodobých průzkumů a zkušeností navíc vyplývá, že klasická veřejná pítka nepatří k preferovaným zdrojům pitné vody, především z důvodu jejich hygieničnosti,“ popsal Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.

Pokročilá uhlíková filtrace i unikátní technologie

Lokni již dlouhodobě provozuje úspěšnou síť filtračních stanic na 54 fakultách českých vysokých škol.  Stanice startupu Lokni jsou postaveny na pokročilé uhlíkové filtraci v kombinaci s unikátní technologií UV-C LED. Kromě toho mají také funkci pravidelného automatického proplachu, jenž zabraňuje nežádoucí stagnaci vody. Filtrace navíc z vody odstraňuje nejen nežádoucí pachy a nečistoty, ale i většinu pesticidů, zbytky léků a hormonů.

„Chceme cestujícím nabídnout vodu ve stoprocentní kvalitě bez ohledu na lokalitu nebo stav vodovodní sítě. Finální doupravená voda by tak měla být vždy plnohodnotnou či lepší alternativou vody balené,“ sdělil Svoboda.

Postupná instalace

Instalace automatů na filtrovanou vodu se uskuteční ve dvou fázích. V první fázi se filtrační stanice objeví na nádražích: Praha hl. n., Praha-Smíchov, Kolín, Hradec Králové hl. n., Náchod, Děčín hl. n., Plzeň hl. n., České Budějovice, Břeclav. Zbylá tři místa dostanou své automaty ve druhé fázi. Pravděpodobně půjde o některá nádraží na Moravě.

Aplikace Lokni

Aplikace Lokni umožňuje svým uživatelům načepovat si denně až půl litru vody zdarma. Aplikace funguje v rámci tarifu Nádraží. Během jednoho dne mají zákazníci možnost si do vlastní lahve natočit až 3 litry vody s využitím dalších tarifů aplikace Lokni. Pokud by však někdo nechtěl aplikaci využívat, může si filtrovanou vodu koupit prostřednictvím platebního terminálu za výhodnější cenu, než je v obchodech a kioscích na nádraží.

 „V Česku se každoročně spotřebuje téměř miliarda litrů balené vody, což představuje enormní zátěž pro životní prostředí. Projekt Lokni se snaží předcházet vzniku odpadu. Čím více lidí si bude plnit vodu do vlastních lahví, tím méně PET lahví bude muset být vyrobeno, skladováno a dopravováno kamionem po silnici,“ řekl Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni.

Komunita uživatelů Lokni ušetřila za dobu své existence již více než 10 milionů PET lahví. Uvedenými 12 nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. Pokud by si každý stý návštěvník natočil vodu do vlastní lahve namísto nákupu vody balené, ušetřilo by se 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litrů denně, resp. 45 tisíc za měsíc. Měsíční úspora plastového odpadu by tím pádem představovala více než 1,1 tuny, což je 13,7 tuny za rok. Celková měsíční výtoč zmiňovaných 12 filtračních stanic Lokni by byla 23 tisíc litrů vody.

Uživatelé Lokni ušetřili za celou dobu existence tohoto projektu více než 10 milionů PET lahví. I kdyby si jen každý stý návštěvník všech 12 nádraží natočil vodu z filtrační stanice místo nákupu balené vody, tak by úspora plastového odpadu za jeden rok představovala 13,7 tun.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: Správa železnic)

Na 12 nádražích budou postupně instalovány automaty na filtrovanou vodu Foto: Filtrační stanice budou postupně instalovány na 12 nádraží v ČR. Zdroj: Správa železnic.
zpět na články

inzerce

nahoru