Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na Labi fungují další dvě nová veřejná přístaviště

Město Poděbrady nově nabízí k využití dvě nová veřejná přístaviště. Turisté plavící se po řece tak mohou např. bezpečně vystoupit přímo v centru Poděbrad. Odběrné sloupky pak umožňují doplnění vody a čerpání elektřiny.

10:03 / 28. srpna 2023
Na Labi fungují další dvě nová veřejná přístavištěi

Foto: V Poděbradech byla otevřena dvě nová veřejná přístaviště. Zdroj: MD ČR

Během srpna došlo v Poděbradech k zahájení provozu dvou nových veřejných přístavišť. Jedná se o dvě plovoucí mola s bezbariérovým přístupem, která umožňují turistům bezpečně vystoupit a vyvázat si rekreační plavidlo přímo naproti zámku. Obě přístaviště nabízejí turistům zásobovat lodě elektřinou a pitnou vodou z odběrných sloupků. 

„Poděbrady jsou klenotem Středočeského kraje, proto nás těší, že se k nám budou moci turisté snáze dostat i po vodě. Poděbrady byly s řekou odnepaměti úzce spjaty a osobní lodní doprava v podobě výletních lodí Král Jiří a Blanice funguje již dlouhou dobu. Zejména se těšíme na návštěvníky města na malých rekreačních plavidlech, které budou moci po letech příprav konečně pohodlně přistávat u nového mola s nádherným výhledem přímo na zámek,“ sdělil Roman Schulz, starosta města Poděbrady.

Tímto krokem došlo v letošním roce ke zprovoznění už devátého a desátého veřejného přístaviště, jež zpřístupňuje Labe turistům.

„Labe je naší nejvýznamnější řekou, která byla v průběhu staletí využívána jak pro nákladní, tak pro osobní dopravu. Jsme rádi, že se nám letos daří rekreační plavbu v tak velkém rozsahu podpořit,“ řekl Martin Kupka, ministr dopravy.

Aktuálně probíhají stavební práce ještě na veřejných přístavištích pro malá plavidla v Kolíně, v Ústí nad Labem-Brné a na Vltavě v Davli. Během příštího roku by měla být dokončena přístaviště v Nymburce a v Brandýse nad Labem.

„Těší nás, že zájem o rekreační plavbu stoupá a u již otevřených přístavišť běžně stojí lodě. Proto chceme v rozvoji infrastruktury pokračovat a dále naplňovat nastartovaný program výstavby veřejných přístavišť na vodních cestách, jehož cílem je dlouhodobá podpora rekreační plavby,“ informoval Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR.

Turisté plavící se po Labi ve Středočeském kraji mohou zdarma využívat celkem čtyři veřejná přístaviště pro osobní lodní dopravu – v Čelákovicích, Nymburce, Poděbradech a Kolíně a dvě přístaviště pro malá plavidla – v Čelákovicích a Poděbradech. 

Molo pro rekreační lodě

Jedná se o molo s délkou přesahující 72 metrů. K jeho 7 výložníkům lze vyvázat až 14 malých lodí zdarma po dobu až 48 hodin. Toto molo se nachází na levém břehu Labe u silničního mostu kousek od centra lázeňského města.

„Plovoucí molo je připevněno k vysokovodním dalbám a speciální uchycení umožňuje jeho pohyb nahoru a dolů tak, jak se mění výška hladiny. Případné povodně tak přístaviště neohrožují, protože i samotné výložníky jsou právě pro tuto situaci uzpůsobené a vybavené sklápěcím mechanismem. Molo tak není nutné ani při vyšší úrovni vodní hladiny demontovat a může zůstat na místě i za povodní či v zimě,“ popsal Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav a.s.

Molo zastávky osobní lodní dopravy 

Tento objekt je umístěn na pravém břehu Labe v těsné blízkosti silničního mostu. Plovoucí můstek vyrobený z oceli disponuje rozměry 9 x 4 metry. Můstek umožňuje vyvázání plavidel až do délky 84 metrů. Bezbariérový přístup pak zajišťuje lávka vedoucí ke břehu o délce 11 metrů.

 „Instalace mola osobní lodní dopravy včetně lávky byla v tomto místě poměrně snadná, jelikož zde vede zpevněná komunikace a pro jeřáb usazující molo je tak břeh dobře přístupný. Také toto molo je ukotveno k masivním blokům na břehu, aby odolalo i největším povodním na Labi,“ doplnil Roman Krupička, manažer projektu z Labské strojní a stavební společnosti.

Stavební náklady na obě přístaviště se vyšplhaly do částky 36,4 mil. Kč bez DPH. Projekt byl financován ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: MD ČR)

Na Labi fungují další dvě nová veřejná přístaviště Foto: V srpnu byla slavnostně otevřena nová přístaviště. Zdroj: Facebookový profil ministra dopravy. Na Labi fungují další dvě nová veřejná přístaviště Foto: V srpnu byla slavnostně otevřena nová přístaviště. Zdroj: Facebookový profil ministra dopravy.
zpět na články

inzerce

nahoru