Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na pardubickém letišti proběhlo cvičení záchranných složek

Na pardubickém letišti proběhlo v pátek 5. listopadu taktické cvičení s názvem „Letecká nehoda 2021“. Do nácviku zdolání mimořádné události v leteckém provozu se zapojily i složky Integrovaného záchranného systému. Tématem bylo zvládnout nehodu vrtulníku Mi 17 s následnou evakuací cestujících a ošetřením zraněných.

15:24 / 14. listopadu 2021
Na pardubickém letišti proběhlo cvičení záchranných složeki

Foto: pozary.cz

Na letištní ploše byl v dopoledních hodinách simulován požár způsobený závadou na motoru během prudkého dosednutí vrtulníku Centra leteckého výcviku. Na jeho palubě bylo v tu dobu 9 osob – posádka a cestující, figuranti s věrně maskovaným zraněním. Na vyhlášený signál z řídící věže se okamžitě dal do pohybu celý systém záchrany. „Vojenští hasiči a následně i další hasičské jednotky prováděly hašení vrtulníku. Pomocí pěnového koberce zajistily unikající pohonné hmoty, zabezpečily místo nehody a třídění raněných. Provedli jsme i odsun raněných s poskytnutím přednemocniční péče“ popsal první okamžiky po nehodě velitel zásahu nadrotmistr Kamil Těšík, jehož znalosti, schopnosti a rychlá reakce jsou v počáteční fázi zásahu klíčové.

Nácvik s podobnou tématikou není na zdejším letišti žádnou výjimkou. Probíhá pravidelně, naposledy se uskutečnil v roce 2018. Tuto formu praktické přípravy si vyžaduje vlastní účel letiště, což je zajištění vojenského i civilního provozu v nepřetržitém režimu.

„Uskutečnit cvičení s účastí vojenských a civilních složek považuji za potřebné a přínosné. Minulost nám ukazuje, jak jsou podobné simulace zásahů potřebné k nácviku rychlé a správné reakce ke zdolání každé nehody. Přestože si zvyšujeme připravenost, doufám, že se podobná událost nejen na našem letišti nestane,“ uvedl velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Radoslav Matula.

Všechny zainteresované složky si prověřily reakci na signály „Letecká nehoda“ a „Místní a plná pohotovost“ tak, aby činnost odpovídala zavedeným postupům. Vyzkoušely si reálnost dojezdových časů do prostoru letiště. Do akce „Letecká nehoda 2021“ se zapojilo téměř 60 osob, použito bylo více jak 20 vozidel.

Námětového cvičení se zúčastnili: Vojenská hasičská jednotka Pardubice, Stanice Pardubice, HZSp Paramo, JPO II/1 – Heřmanův Městec, JPO III/1 Chrudim, ZZS Pardubice, Policie ČR, Vojenská policie, Úsek zdravotních služeb AČR.

Autor: Filip Červinka (zdroj: airport-pardubice.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru