Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na pražském Hlavním nádraží se cestující mohou pokochat drezínou z filmu Ostře sledované vlaky!

Správě železnic se povedlo dostat na pražské Hlavní nádrží nový exponát v multifunkční expozici. Tímto exponátem se stala historická drezína Tatra, kterou diváci dříve mohli zahlédnout ve filmu Ostře sledované vlaky z roku 1966. Na Hlavním nádraží ji slavnostně přivítali ministr dopravy, generální ředitel SŽ a Národního technického muzea.

15:29 / 13. prosince 2022
Na pražském Hlavním nádraží se cestující mohou pokochat drezínou z filmu Ostře sledované vlaky!i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Twitter Jiřího Svobody.

Drezína z filmu Ostře sledované vlaky nahradila svou předchůdkyni stejné značky, která se v hale nádraží prezentovala veřejnosti od května minulého roku. Vlastníkem exponátů je Národní technické muzeum, přičemž drezínu zapůjčilo k tomu, aby mohla být připomínkou blížících se nedožitých 85. narozenin režiséra Jiřího Menzela. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr dopravy Martin Kupka, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr a také manželka režiséra filmu Ostře sledované vlaky a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Jiřího Menzela Olga Menzelová.

V souvislosti se železniční dopravou se zpravidla hovoří o investicích, které zlepšují parametry infrastruktury. Nesmíme ale zapomínat na její bohatou historii, na kterou můžeme být právem pyšní. A nově instalovaná drezína to beze zbytku plní. Současně nás vrací do slavného období československé kinematografie. Jsem přesvědčen, že stejně jako její předchůdkyně bude tahákem nejen pro cestující v tomto velmi frekventovaném uzlu,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.       

Naše spolupráce s Národním technickým muzeem se datuje od roku 2020, kdy jsme podepsali memorandum o spolupráci. Na jeho základě předáváme této instituci vyřazenou techniku, která dokumentuje historii drážní infrastruktury na našem území. Jde o konkrétní příspěvek obou organizací k zachování kulturního dědictví na české železnici,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a dodal: Historie železnice je pro nás stejně důležitá jako její modernizace.“

Jsem rád, že se součástí multimediální expozice stává další zajímavé vozidlo z našich sbírek. Navíc takové, které si zahrálo v oscarovém snímku ze železničářského prostředí. Díky tomu se stane připomínkou jak naší historie, tak i filmu Jiřího Menzela, který získal nejvyšší možné ocenění,“ poznamenal generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Touto akcí navazuje Správa železnic vzájemnou spolupráci také s Nadačním fondem Jiřího Menzela. V příštím roce se díky ní uskuteční v chodbě před historickými sály Fantovy budovy Hlavního nádraží výstava obrazových mobilních panelů na téma filmových aktivit tohoto uznávaného režiséra v oblasti železnice.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: SŽ)

 

Na pražském Hlavním nádraží se cestující mohou pokochat drezínou z filmu Ostře sledované vlaky! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Twitter Jiřího Svobody.. Na pražském Hlavním nádraží se cestující mohou pokochat drezínou z filmu Ostře sledované vlaky! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Twitter Jiřího Svobody.. Na pražském Hlavním nádraží se cestující mohou pokochat drezínou z filmu Ostře sledované vlaky! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Twitter Jiřího Svobody..
zpět na články

inzerce

nahoru