Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na pražském letišti se odbavilo 3,12 milionů cestujích, což je meziročně o 544 % více

S přicházejícím létem se čím dál více využívá letecká doprava, přičemž nejvytíženějším letištěm je pražské letiště Václava Havla. Na něm se v prvních 5 měsících odbavilo přes 3,1 milionu pasažérů. Toto číslo představuje meziročně nárůst o 544 procent, o tom informovalo pražské letiště.

17:33 / 22. června 2022
Na pražském letišti se odbavilo 3,12 milionů cestujích, což je meziročně o 544 % vícei

Foto: Letiště Václava Havla. Zdroj: Letiště Václava Havla.

Počet cestujících na ruzyňském letišti letos roste každým měsícem

Více než dvojnásobně se zvýšil i letový provoz nad Českem, letoví dispečeři odřídili přes 205.298 letů. Přes současný růst ovšem obě statistiky provozu nadále zaostávají za předcovidovými čísly.

Počet cestujících na ruzyňském letišti letos roste každým měsícem. V květnu se letiště poprvé po více než dvou letech přiblížilo k hranici milionu odbavených cestujících za kalendářní měsíc. Více než 928.000 odbavených pasažérů bylo nejvíce od února 2020, tedy ještě před vypuknutím pandemie koronaviru v Evropě.

Mezi nejoblíbenější země letos zatím patří Velká Británie následovaná Itálií a Španělskem. Mezi destinacemi vede Londýn, na druhém místě je Paříž a třetí Amsterdam.

Pražské letiště by podle posledních odhadů z jara mohlo za celý rok odbavit přes 9,6 milionu cestujících

Pražské letiště by podle posledních odhadů z jara mohlo za celý rok odbavit přes 9,6 milionu cestujících, což je o milion více, než předpokládalo na začátku roku. Před vypuknutím pandemie ovšem letiště odbavilo za rok 2019 více než 17,8 milionu pasažérů.

Postupné oživování letecké dopravy potvrzují i vzestupné statistiky letového provozu nad Českem. Dosavadních více než 205.000 letů do konce května je sice zhruba 61 procent provozu z předcovidového období, rozdíl se ovšem pravidelně snižuje. Naposledy v květnu Řízení letového provozu (ŘLP) odbavilo skoro 60.000 letů, což bylo 75 procent předcovidového provozu.

Podle současných předpokladů by provoz měl navíc dál růst, což potvrzují statistiky z letišť ve většině zemí Evropy. Řada letišť i kvůli tomu nyní řeší problémy s nedostatkem personálu u kontrol a odbavení, během pandemických omezení propouštěly. Nábor v současnosti pořádá i Letiště Praha.

Letiště v Ruzyni bylo nově vybudováno ve třicátých letech jako náhrada za původní hlavní pražské letiště Kbely založené po vzniku republiky v roce 1918. Nové letiště bylo postaveno v šedesátých letech v souvislosti s rozvojem letectví a proudových letadel. Další, podstatná rozšíření si vyžádalo otevření hranic a výrazné navýšení letecké dopravy po roce 1989.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru