Otevřít menu
Doprava dnes
-

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů

Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom dnes generální ředitel firmy Sören Skou. Jmenovaná firma patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě. 

12:15 / 16. března 2022
Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerůi

Foto: MAERSK (E15).

Firma na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu. „V Rusku se dnes nachází přibližně 50.000 našich kontejnerů. Většina z nich je prázdná, jsou naším majetkem,“ uvedl Skou. „Potřebujeme je a velmi neradi bychom je v Rusku nechali. Z tohoto důvodu ještě operujeme v několika ruských přístavech,“ dodal. Maersk se též snaží dostat své kontejnery z Ruska po železnici, řekl mluvčí společnosti.

Kvůli zácpám v ruských přístavech nebude firma patrně schopna doručit v Rusku všechny kontejnery rezervované před zahájením invaze, napsala agentura Reuters.

Maersk v Rusku generoval zhruba 2,5 procenta ze svých celkových tržeb


Dánský námořní dopravce v Rusku působí od roku 1992. Minulý týden však oznámil, že prodá veškerá svá aktiva v Rusku, včetně 30,75 procentního podílu v ruském provozovateli přístavů Global Ports Investments, mezi jehož akcionáře patří ruská státní jaderná společnost Rosatom a ruský podnikatel Sergej Šiškarjov.

„Rusko bylo pro společnost Maersk po mnoho let velkým a důležitým trhem, ale přirozeně nemůžeme pokračovat v provozování kritické infrastruktury v Rusku, jako by se nic nestalo,“ uvedl Skou. „Je možné, že se k podnikání v Rusku nebudeme moci vrátit ještě mnoho let,“ dodal.

Loni Maersk v Rusku generoval zhruba 2,5 procenta ze svých celkových tržeb. Provozoval tam kontejnerové námořní trasy do Petrohradu a Kaliningradu v Baltském moři, Novorossijsku v Černém moři a do Vladivostoku a Vostočného na východním pobřeží Ruska.

 

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů Foto: MAERSK (E15)..
zpět na články

inzerce

nahoru