Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nebezpečné situace pro motorkáře v mobilu? Aplikace získala speciální cenu

Aplikace zaměřená na motorkáře ukazuje řidičům nebezpečné situace v praxi interaktivní metodou. Na aplikaci již čtyři roky pracuje Tým silniční bezpečnosti společně s Asociací autoškol ČR a dalšími partnery. Nyní byla oceněna, umístila se na třetím místě všech celostátních digitalizačních projektů veřejné správy v ČR.

15:27 / 23. listopadu 2022
Nebezpečné situace pro motorkáře v mobilu? Aplikace získala speciální cenu

„Vylepšujeme proces výuky i zkoušení v autoškolách a toto je jedna z cest, která tomu pomůže. Evropský a světový trend je zařazovat taková interaktivní videa do výuky, takže jdeme správnou cestou. Je vhodné, aby byla aplikace vnímána jako metodická i vzdělávací pomůcka a aby veřejnost k ní měla přístup,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

„Cílem aplikace Hazard Perception je zdokonalit proces výuky i zkoušení  řidičů. Poslouží novým řidičům i těm, kteří se chtějí zlepšit. Evropský a světový trend je zařazovat interaktivní videa do výuky, tudíž záměrem bylo vytvořit aplikaci, která bude vnímána jako metodická i vzdělávací pomůcka a bude volně přístupná veřejnosti,“ popisuje ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Stanislav Dvořák.

Ministerstvo dopravy aplikaci umístilo na portál E-testy, kde se žáci autoškol také vzdělávají. Na stránkách resortu je odlehčená verze pro začínající motorkáře. Trend virtuální výuky nastartovala před několika lety Velká Británie. „Téma vnímání rizik je nejčastěji diskutovaným tématem poslední doby na poli zvýšení bezpečnosti provozu ve všech vyspělých státech,“ říká ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

Aplikace je postavená na principu hry. Uživatel je za virtuálními řídítky motorky a odhaluje riziková místa a nebezpečné chování ostatních účastníků silničního provozu. „Hráč“ sleduje jízdu a ve chvíli, kdy má za to, že je situace riziková, klikne do obrazu. Video se zastaví na pět vteřin a účastník má čas na označení konkrétního nebezpečí.

Po ukončení dané jízdy je možné si trasu projet znovu, tentokrát bez interakce. Program vyznačí rizika a přidá hodnocení, včetně zdůvodnění. „Způsob, jakým vysvětlujeme rizika, dáváme rady, jak rizikům předcházet a jak si počínat dle zákona se dostáváme v tomto oboru na světovou špičku. Podobnými funkcemi zatím nedisponuje žádná jiná aplikace,“ říká jeden z tvůrců aplikace a hlavní instruktor Týmu silniční bezpečnosti Jiří Novotný. 

Jedna ze situací v aplikaci vypadá například takto: motorkář projíždí obytnou zónou, dodržuje předepsanou rychlost. Všude je plno lidí a řidič musí být stále ve střehu. Sleduje, co se kolem odehrává. Na levé straně silnice jde mladík, který cosi sleduje v telefonu. Po několika ujetých metrech ostře vycouvá do silnice auto, v protisměru se blíží teenager na skateboardu. Motorkář je skoro na konci obytné zóny. Najednou se zpoza paneláku vyřítí směrem do silnice malé dítě, které běží za míčem, aniž by se rozhlédlo. I takové situace lze za řidítky motocyklu zažít.

Autor: Petr Dejnožka (čerpáno z TZ MDCR)

zpět na články

inzerce

nahoru