Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nejlepší aerolinky za rok 2022 na Letišti Václava Havla v Praze? Smartwings, Finnair a další…

Pražské letiště již podruhé po vzoru dalších mezinárodních letišť ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul nejvíce rozvíjejícího se dopravce získala tuzemská aerolinka Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz je dopravce Finnair.

20:33 / 28. ledna 2023
Nejlepší aerolinky za rok 2022 na Letišti Václava Havla v Praze? Smartwings, Finnair a další…i

Foto: Letadlo Smartwings na pražském letišti (zdroj: wikipedia).

Ke dvěma kategoriím přibyl ještě titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce, který získala aerolinka easyJet. Ocenění získala také aerolinka Emirates za nejlepší využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha. „Potvrdilo se nám, že rozhodnutí z minulého roku ocenit nejlepší aerolinky bylo správné. Jde o standardní postup ze strany mezinárodních letišť vůči svým partnerům. Věříme, že i tímto oceněním dopravce motivujeme k dalšímu rozvoji na Letišti Václava Havla Praha. Zároveň dopravce prostřednictvím kategorie Top Sustainable Airline motivujeme také k udržitelnému a transparentnímu podnikání, což je součástí naší přijaté ESG strategie,“ říká k ocenění Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Smartwings chce zůstat největším leteckým dopravcem!

Ocenění v kategorii s největším meziročním nárůstem počtu cestujících „Fastest Growing Airline at Prague Airport 2022“ udělilo Letiště Praha leteckému dopravci, který v předchozím kalendářním roce dosáhl nejvyššího meziročního nárůstu v celkovém počtu přepravených cestujících ve srovnání s rokem 2021 a nejvíce tak přispěl k obnově a rozvoji leteckých spojení na Letišti Václava Havla Praha.

„Těší nás, že se nám toto ocenění podařilo získat druhý rok po sobě. Loni jsme zdvojnásobili počty přepravených cestujících na 5,2 milionu a dosáhli 93 % předkovidové úrovně. Považuji to za velký úspěch a chci za to upřímně poděkovat všem našim zaměstnancům a obchodním partnerům. Věřím, že i nadále zůstaneme na Letišti Václava Havla Praha největším leteckým dopravcem a budeme stále významným hráčem a přispěvatelem do sektoru cestovního ruchu,“ říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings, a.s.

Titul nejefektivnější dopravce s ohledem na provoz „Best Performing Airline at Prague Airport 2022” zohledňuje plnění klíčových provozních ukazatelů, ale také objemové výkony dopravců. Hodnoceni jsou pouze dopravci, kteří od července do prosince loňského roku splnili minimálně sto pohybů letadel. To odpovídá provozu zhruba dvou letů týdně za sledované období. „Jsme hrdí a poctěni, že jsme obdrželi toto ocenění. Rok 2022, zejména léto, byl provozně náročný, ale Finnair byl dobře připraven na nárůst poptávky po cestování. Díky spolupráci s našimi partnery, jako je Letiště Praha, se nám podařilo být jednou z nejdochvilnějších leteckých společností v Evropě. Praha je důležitou součástí naší sítě a během nadcházející letní sezony budeme tuto linku provozovat s vyšším počtem frekvencí,“ říká Gabriela Hiitola, viceprezidentka pro řízení provozu společnosti Finnair.

Vize a plány do budoucna? Společnost Icelandair zahájí linku do Keflavíku!

Letiště Praha v loňském roce odbavilo 10 734 880 cestujících. V roce 2021 to bylo za celý rok téměř 4,4 milionu lidí. Počet vzletů a přistání se vyšplhal přes 100 tisíc, což je o 35 procent méně než v předkovidovém roce 2019.

Podle výkonného ředitele rozvoje leteckého obchodu Jiřího Vyskoče byl nejsilnějším dnem z pohledu počtu odbavených cestujících první červenec. „Letištěm ten den prošlo přes 51 tisíc pasažérů, přičemž jejich průměrný denní počet byl přes 29 tisíc. Ve stejný den letiště zaznamenalo také nejvíce pohybů, tedy vzletů a přistání, kterých bylo 409. Nejsilnějším měsícem byl červenec. V tomto roce očekáváme 12,5 milionu přepravených cestujících.“

V tomto roce Letiště Praha očekává prodloužení provozu Delta Air Lines v rámci letní sezony. Společnost Icelandair zahájí linku do Keflavíku, která cestujícím nabídne další alternativu ke spojení se Severní Amerikou. V plánu je také otevření linky do populárního města Bilbao ve Španělsku.


Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: TZ Letiště Václava Havla Praha).

zpět na články

inzerce

nahoru