Otevřít menu
Doprava dnes
-

Nepodceňte cestovní připojištění. I jízda na skútru se řadí mezi nebezpečné sporty

Češi nakupují letní zájezdy ve velkém. Některé cestovní kanceláře hlásí, že prodaly více než 50 % pobytů z letní nabídky. Ačkoliv většina turistů míří na odpočinkovou dovolenou k moři, mnozí z nich vyrazí během pobytu na minimálně jeden fakultativní výlet. Aktivity, které podniknou, by však měli zohlednit i při výběru vhodného cestovního pojištění.

8:16 / 23. května 2023
Nepodceňte cestovní připojištění. I jízda na skútru se řadí mezi nebezpečné sportyi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: MDČR.

Oproti loňsku zaznamenaly cestovní kanceláře stoprocentní nárůst zájmu o letní dovolené

Oproti loňsku zaznamenaly cestovní kanceláře stoprocentní nárůst zájmu o letní dovolené. „Prodeje v rámci first minute nabídky vypadají velice optimisticky, očekáváme tak, že se letošní letní sezona bude pohybovat na stejné úrovni jako v předcovidovém roce 2019, nebo ji dokonce v prodejích překoná. Mezi nejoblíbenější země dlouhodobě patří Řecko, Egypt, Turecko, Tunisko, Bulharsko, Chorvatsko, Španělsko a Itálie,“ sdělila mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková. Pojištění se stalo během pandemie koronaviru významnou součástí cestování, na které si mnozí cestovatelé rychle zvykli. I přesto se však někteří stále spoléhají na Evropský průkaz pojištěnce EHIC. Ten lze ovšem uplatnit jen v některých zařízeních a zřídkakdy do plné výše účtu za ošetření či hospitalizaci. Může se tak stát, že si lidé v případě zranění budou muset nemalé částky za zdravotní ošetření platit sami.

Zároveň je dobré při výběru cestovního pojištění přemýšlet nad výlety a činnostmi, které chce jedinec podniknout. Pokud plánuje aktivní dovolenou spojenou se sportovními aktivitami, je dobré se připojistit i na rizikové sporty. „Vyplatí se proto poradit se s pojišťovnou, jaké výkony spadají do standardního krytí a jaké je třeba připojistit jako náročnější a tudíž nebezpečné,“ radí Eva Svobodová, tisková mluvčí finanční skupiny UNIQA. Podle ní si u pojišťovny UNIQA, se kterou loni vycestovalo téměř 1,2 milionů osob, za celý rok pojistilo nebezpečné sporty méně než 10 % osob. Pokud však dojde k úrazu, čeká je velmi nemilé překvapení. Bez sportovního připojištění totiž klientům náklady na zdravotní péči nemusí být proplaceny. Do nebezpečných sportů se řadí i například oblíbená jízda na skútru, dále je do tohoto seznamu zahrnutá i vysokohorská turistika od tří tisíc metrů nad mořem, let balonem, sportovní lov a rybolov harpunou, rafting či kanoistika na divoké vodě od třetího stupně obtížnosti, přístrojové potápění, paragliding, parasailing a další sporty. 

V případě zranění mohou náklady za ošetření a případný transport vyšplhat do velmi vysokých částek

V případě zranění mohou náklady za ošetření a případný transport vyšplhat do velmi vysokých částek. „Naše klientka byla v listopadu na dovolená na Bali. Po nehodě na skútru u ní musela být bohužel provedena nadkolenní amputace. Náklady na ošetřování a operaci činily asi 1,5 milionu korun, stejnou cenu měl transport postižené zpět domů na speciálním stretcherovém lehátku v linkovém letu s odborným doprovodem. Náklady tak vyšplhaly na necelé 3 miliony korun. Vzhledem k tomu, že měla uzavřené potřebné připojištění, uhradila celou částku UNIQA,popsala smutnou událost Eva Svobodová. Jak navíc dodává, v případě, že by k převozu pacientky musel být nasazen letecký speciál, stál by jen tento transport asi 6,3 milionů korun. Zejména u vzdálenějších destinací se proto vyplatí vyšší limity pojištění. I tak totiž stojí toto komfortnější pojištění pouze zlomek nákladů celé dovolené.

Publikoval: Karel Geba (Autor/zdroj textu: Zbyněk Ptáček/Beaufort)

zpět na články

inzerce

nahoru