Otevřít menu
Doprava dnes
-

Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapinec

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se dnes stal Michal Krapinec, dosavadní šéf dceřiné firmy drah ČD-Telematika. Do funkce ho zvolila dozorčí rada společnosti po výběrovém řízení. Novinářům to oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Post v čele státního dopravce byl uvolněný po únorové rezignaci Ivana Bednárika. Krapinec je za tři a půl roku pátým šéfem státního dopravce.

17:15 / 24. března 2022
Novým šéfem Českých drah se stal Michal Krapineci

Foto: ceskatelevize.cz

"Volba dává Českým drahám jistotu dobrého vedení s patřičným nadhledem," řekl Kupka. Připomněl, že dráhy zaznamenaly během covidové krize ztráty až kolem sedmi miliard korun. "Jsem přesvědčený, že kvalifikace pana Krapince pomůže společnosti se vyrovnat s velkým výpadkem tržeb a České dráhy se přes toto těžké období pod jeho vedením přenesou," dodal ministr.

Po novém šéfovi drah chce přehlednější strukturu společnosti, zajištění kvalitních služeb pro cestující či vyřešení některých vleklých problémů. Jedním z prvních úkolů nového vedení bude podle ministra do dvou měsíců vypracovat aktualizovaný obchodní plán.

Pětatřicetiletý Krapinec se funkce ujme 4. dubna. Po zvolení uvedl, že jeho mise v čele státního dopravce bude těžká, nepovažuje ji však za sebevražednou. Připomněl, že dráhy na tom nyní kvůli výpadkům tržeb během koronavirové krize nejsou finančně nejlépe. Loňské hospodaření však podle něj dopadlo významně lépe než o rok dříve, kdy měla celá skupina ztrátu přes 4,1 miliardy Kč. Konkrétní čísla za loňský rok ovšem neuvedl, výsledky firma představí po auditu na konci dubna. Klíčový pro další finanční vývoj společnosti bude podle Krapince také hodnocení ratingové agentury, které nastaví výši úroků, za něž si budou moci dráhy půjčovat peníze.

Ke svým cílům ve vedení ČD dále poznamenal, že se potřebuje nejprve seznámit s detaily chodu firmy, jedním z jnich bude zlepšení kvality služeb. "Udělám vše pro to, aby České dráhy byly pro zákazníky první volbou, a nikoli volbou jedinou," zdůraznil.

Nový šéf drah uspěl ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Ty posuzovala výběrová komise, která dozorčí radě nakonec doporučila Krapince. Jeho volba byla podle předsedy rady Miroslava Zámečníka jednomyslná.

Krapinec v Českých drahách už v minulosti skoro čtyři roky působil, byl například ředitelem odboru strategie a správy majetkových činností nebo odboru projektové kanceláře. Ještě předtím byl také v dceřiné firmě drah ČD Cargo. Od června 2020 byl ve vedení další firmy ze skupiny státního dopravce ČD-Telematika, od loňského podzimu pak byl v jejím čele.

V čele společnosti nahradil Ivana Bednárika, který v polovině února rezignoval. Ten měl například výhrady vůči úsporám, které vláda při podnikovém hospodaření žádala. Bednárik byl šéfem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Václava Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo. Do oficiálního nástupu Krapince do funkce vede ČD z pozice místopředsedy představenstva Michal Kraus.

Dráhy zároveň dále hledají člena představenstva, který bude zodpovídat hlavně za finance. Zámečník dnes ČTK řekl, že ve výběrovém řízení byl jeden uchazeč, který by podle komise na tuto pozici vyhovoval. Podnik však podle Zámečníka bude ještě hledat i mezi dalšími možnými kandidáty. Jasno by mělo být v řádu týdnů.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku skončila ve ztrátě 217 milionů korun. Skupina zaměstnává kolem 23.500 lidí.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru