Otevřít menu
Doprava dnes
-

Od roku 2024 bude Letiště Praha vyměňovat rentgeny! Bezpečnostní kontrola bude pro cestující pohodlnější

Bezpečnostní kontrola na Letišti Václava Havla Praha na druhém Terminálu by postupně do roku 2026 měla být pohodlnější. Cestující by při průchodu rentgenem s palubním zavazadlem nemuseli řešit, kolik tekutin si s sebou mohou vzít. Proto se letiště pustí od roku 2024 do projektu výměny detekčních technologií.

18:25 / 20. dubna 2023
Od roku 2024 bude Letiště Praha vyměňovat rentgeny! Bezpečnostní kontrola bude pro cestující pohodlnějšíi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Letiště Václava Havla Praha.

Cílem je zvýšit komfort cestujících při bezpečnostní kontrole

Cílem je zvýšit komfort cestujících při bezpečnostní kontrole, řekl Radek Kučera, výkonný ředitel Bezpečnosti Letiště Praha: „V plánu je pořízení rentgenů s počítačovou tomografií, které umožňují ponechat tekutiny i všechna elektronická zařízení uvnitř zavazadla. Díky této technologii bude také možné uvolnit pravidlo o deklaraci a přepravě tekutin s limitací objemu do 100 mililitrů.“

Postupnou výměnu těchto rentgenů do procesu bezpečnostních kontrol na Terminálu 2 Letiště Praha plánuje zavést v letech 2024 až 2026. Vzhledem k prostorovým limitacím decentralizované kontroly na Terminále 1, není v současnosti možné tato zařízení implementovat do procesu detekčních kontrol cestujících, kteří odlétají do destinací mimo schengenský prostor. „Implementace nových zařízení pro Terminál 1 se váže na stavební úpravy a další rozvoj letiště,“ dodal Kučera. Letiště proto ve vybraných čekárnách zřídilo toalety a pítka.

Cestující si v současné době na palubu letadla s sebou mohou vzít tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu jednoho litru na osobu. Limit tekutin byl zavedený v roce 2006. Tehdy britská policie oznámila, že se jí podařilo zabránit útokům na letadla do USA, při kterých údajně chtěli teroristé využít výbušniny vyrobené až na palubě letounu z kapalin, proto je zakázána přeprava většího objemu tekutin a gelů.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Letiště Václava Havla Praha)

zpět na články

inzerce

nahoru