Otevřít menu
Doprava dnes
-

Odvolání zamítnuto! Překážka stavby obchvatu u Jaroměře překonána

Jedna z překážek stavby obchvatu Jaroměře je překonána. Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil zamítnutí žaloby manželů Kučerových, kteří se domáhali zajištění přístupu na své pozemky u obce Hořenice na Náchodsku v blízkosti budoucího kruhového objezdu na začátku obchvatu Jaroměře. Pravomocný rozsudek tak dá jaroměřskému obchvatu zelenou.

15:50 / 26. září 2021
Odvolání zamítnuto! Překážka stavby obchvatu u Jaroměře překonána

Kučerovi se žalobou na ochranu držby domáhali naplnění tzv. služebnosti cesty. Obávají se toho, že až bude kruhový objezd dokončen, nedostanou se ke svým pozemkům po původní přístupové cestě. Usilovali o zákaz stavebních prací a terénních úprav souvisejících se stavbou části obchvatu do doby, než ŘSD zajistí k pozemkům sjezd. "Žádné narušení pokojného stavu nebylo zaznamenáno. Je tu zjevná účelovost jednání žalobců. Služebnost cesty nedává smysl, vede odnikud nikam," řekl předseda senátu krajského soudu Pavel Moravec pro web hradeckadrbna.cz.

Žalovanými byly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Obě žalované instituce navrhly soudu žalobu zamítnout, protože podle nich kvalita práva cesty je zachována v běžné obecné rovině.

Rozsudek je pravomocný, žalobci musí také za obě instituce zaplatit náklady na odvolací řízení. Žalobu již dříve zamítl letos Okresní soud v Náchodě. 

Podle mluvčí soudu si Kučerovi v době přípravy stavebního povolení obchvatu v roce 2020 na svých dvou pozemcích, které byly v květnu 2021 z části vyvlastněny, zřídili obslužnou cestu ke svým zbývajícím pozemkům. Vyvlastnění úspěšně napadli, rozhodnutí Krajského úřadu v Hradci Králové o vyvlastnění bylo hradeckým krajským soudem 21. července 2021 zrušeno a vráceno krajskému úřadu.

Krajský úřad proti tomu podal koncem srpna kasační stížnost. Před červencovým rozhodnutím krajského soudu se Kučerovi domáhali ochrany rušené držby u náchodského okresního soudu, který žalobu zamítl. Podle okresního soudu držba pozemků u Hořenic není stavbou obchvatu rušena, protože se na nich nestaví. Krajský soud se zabýval odvoláním žalobců proti tomuto rozhodnutí.

Obchvat bude přeložkou silnice I/33, od Hořenic povede severně od Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice. Dálnice D11 od roku 2017 končí na úrovni Hradce Králové, ve výstavbě jsou dva úseky do Jaroměře.

"Jedná se o důležité rozhodnutí, které by, v opačném případě, mohlo být precedentní na dalších stavbách. Ale je jen dílčí," popisoval Radek Mátl. A co tedy na obchvatu Jaroměře ještě chybí? "Bohužel to obchvat Jaroměře příliš neřeší. Tam nám chybí právní moc mezitimního rozhodnutí na pozemky pana Kučery, které zrušil soud. My a Královehradecký kraj jsme podali proti tomuto rozsudku kasační stížnost. Počkáme na výsledek, ten bude hodně důležitý," uzavřel generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Autor: Petr Dejnožka

zpět na články

inzerce

nahoru