Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ostravský dopravní podnik uvedl do provozu první z 24 elektrických autobusů

Vozový park Dopravního podniku Ostrava (DPO) se rozšíří o nové elektrické autobusy s průběžným dobíjením. První z 24 již DPO uvedl do provozu. Další elektrobusy uvede do provozu postupně do podzimu. Přibudou další tři nabíjecí stanice ve Valchařské ulici v centru města. Nová nabíjecí stanice začala fungovat i v Hranečníku ve Slezské Ostravě.

19:03 / 7. května 2022
Ostravský dopravní podnik uvedl do provozu první z 24 elektrických autobusůi

Foto: www.dpo.cz

Celková hodnota autobusů Solaris včetně dobíjecích ramen činí 308 milionů korun bez DPH. Novinářům to řekl Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

"Jakmile celý tento koncept dokončíme, tak lze říct, že každý desátý autobus v Ostravě bude již elektrický. Je to v souladu s koncepcí, kdy z nízkoemisního systému přecházíme na zcela bezemisní," informoval Morys. Podle něj podnik elektrickými autobusy obslouží velkou část Ostravy. Nasazovat je bude prioritně v místech s největší potřebou pomoci životnímu prostředí.

Podle Moryse se o nových elektrobusech dá s nadsázkou říct, že se nikdy nevybijí. Z rychlonabíjecích ramen se totiž budou dobíjet průběžně. "Podle technických údajů už za jednu minutu se do autobusu dostane dostatek elektřiny, aby ujel čtyři kilometry. Pokud spoj má průměrný rádius deset - dvacet kilometrů, tak v zásadě mu stačí několikaminutové nabíjení," sdělil ředitel.

Začátkem roku měl DPO ve vozovém parku 292 autobusů, 227 z nich bylo  na zemní plyn a osm na elektřinu. Počet elektrobusů by měl do konce roku stoupnout na 32. "Dieselové autobusy ve vozovém parku máme především pro účely jakési zálohy pro situace blackoutů, nebo událostí, které třeba můžou vyplývat z nehod nebo servisní potřeby. Ale do standardní vozové výpravy nenasazujeme v podstatě už od loňského dubna dieselové autobusy," vysvětlil Morys.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že Dopravní podnik Ostrava udává rytmus v modernizaci hromadné dopravy v celé České republice. "Tohle je způsob, který podle mého soudu má perspektivu, tady to fungovat opravdu bude velmi dobře a pevně doufám, že se podaří ty moderní způsoby, jak zajistit elektrifikovanou hromadnou dopravu, dál šířit v rámci České republiky," řekl ministr.

Podle Kupky se Ministerstvo dopravy snaží pomoci s budováním sítě dobíjecích stanic. V dalším operačním programu Doprava III plánuje podpořit dobíjecí stanice až šesti miliardami korun.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru