Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pád Boeingu v Číně byl dle záznamů z černé skříňky úmyslný

Březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China Eastern Airlines, při kterém zahynulo 132 lidí, byl podle záznamů z černé skříňky úmyslný. Píše to list The Wall Street Journal s odkazem na předběžnou analýzu amerických expertů, kteří se účastní vyšetřování pádu.

9:08 / 18. května 2022
Pád Boeingu v Číně byl dle záznamů z černé skříňky úmyslnýi

Foto: Boeing 737-800 letecké společnosti China Eastern Airlines (zdroj: VTM).

Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé nenalezli známky o technické poruše letadla, a proto se zaměřili na chování pilotů. Čínský úřad pro civilní letectví informace nekomentoval. „Letadlo udělalo to, k čemu mu někdo v kokpitu dal pokyn,“ prozradil deníku nejmenovaný zdroj obeznámený s poznatky amerických vyšetřovatelů. 

Čínské úřady podle deníku zatím americké experty neupozornily na to, že by havarovaný Boeing 737-800 měl nějakou technickou závadu. Pozornost amerických odborníků se proto zaměřila na chování pilotů. Není ani vyloučeno, že někdo vnikl do kokpitu a zmocnil se řízení letounu.

Všichni členové posádky byli plně kvalifikovaní 


Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v březnu v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si. Kontrola letového provozu se snažila neúspěšně navázat kontakt s posádkou kvůli rychle klesající výšce letadla. Letoun dopadl velkou rychlostí do hornatého terénu, což zpočátku ztížilo hledání černých skříněk. Úřady v druhé polovině dubna uvedly, že zařízení jsou velmi poškozená, což zpomalilo analýzu záznamů.

Letecká společnost China Eastern Airlines uvedla, že vyšetřování nepřineslo důkaz, který by mohl potvrdit či vyvrátit, že letadlo mělo poruchu. Společnost zopakovala své dřívější prohlášení, že všichni členové posádky byli plně kvalifikovaní a v dobré kondici. Aerolinky na zhruba měsíc pozastavily provoz svých Boeingů 737-800 a jejich vzlet znovu povolily v polovině dubna.

 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru