Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pardubický kraj koupil autobus Karosa za 4,5 milionu korun. Dostane ho muzeum ve Vysokém Mýtě

Karosa a. s., největší výrobce autobusů v zemi, měla svůj závod ve Vysokém Mýtě. Zdejší regionální muzeum vystavuje základní typy autobusů vyrobených podnikem Karosa. Sbírka byla nedávno obohacena o autobus Škoda 706 RTO LUX vyrobený v roce 1969. Na jeho pořízení se finančně podílel Pardubický kraj.

10:10 / 26. října 2022
Pardubický kraj koupil autobus Karosa za 4,5 milionu korun. Dostane ho muzeum ve Vysokém Mýtěi

Foto: Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě získalo autobus Škoda 706 RTO LUX. Zdroj: pardubickykraj.cz

„Na možnost pořízení tohoto autobusu mne upozornil pan ředitel Junek, který velmi bedlivě sleduje všechny aukční portály u nás i v zahraničí, na kterých je možné získat potenciální exponáty pro muzeum. Autobus byl nabízen k prodeji jako plně funkční, s platným technickým průkazem i registrační značkou, což znamenalo, že bude možné jej okamžitě nejen vystavovat, ale také využívat při různých retro akcích, a to nejen v našem kraji. Vzhledem k tomu, že se jednalo o unikátní možnost pořídit tento autobus pro naši organizaci, tak jsme se rozhodli navýšit příspěvek do fondu investic muzea tak, aby ho organizace mohla zakoupit. Celková prodejní cena autobusu byla 4,5 milionu korun,“ uvedl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Pardubický kraj pořídil autobus ve velmi dobrém stavu. Jedná se o plně funkční kus s dohledatelnou a prověřenou historií. „Podle dochovaných výrobních čísel se jedná o výrobek vysokomýtského národního podniku Karosa, který byl dodán národnímu podniku Silnice v Hradci Králové – závod Chrudim v roce 1970. K autobusu je i celá řada náhradních dílů včetně motoru po generálce,“ poznamenal Roman Línek, náměstek hejtmana pro oblast kultury.

„V našich sbírkách už máme autobusy Karosa typů Š 11, 700, 900 a HD 12 a s uvedeným vozem Škoda 706 RTO LUX bychom měli vývojovou řadu základních typů autobusů Karosa ucelenou,“ řekl ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má v současnosti autobusy uloženy v pronajatých garážích. „Počítáme s tím, že pro tyto velké sbírkové předměty budou učeny připravované prostory v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici, ale lidé se s nimi setkají také na různých akcích, a to nejen v našem kraji. Chceme, aby provozuschopné exponáty ožily a předvedly se v celé své kráse,“ dodal Línek.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: pardubickykraj.cz)

Pardubický kraj koupil autobus Karosa za 4,5 milionu korun. Dostane ho muzeum ve Vysokém Mýtě Foto: Autobus Karosa z roku 1969. Zdroj: pardubickykraj.cz. Pardubický kraj koupil autobus Karosa za 4,5 milionu korun. Dostane ho muzeum ve Vysokém Mýtě Foto: Interiér autobusu. Zdroj: pardubickykraj.cz. Pardubický kraj koupil autobus Karosa za 4,5 milionu korun. Dostane ho muzeum ve Vysokém Mýtě Foto: Prostor pro přepravu cestujících. Zdroj: pardubickykraj.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru