Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pardubický kraj podpoří výstavbu dětských dopravních hřišť a cyklostezek

Vybrané obce Pardubického kraje by se mohly dočkat finančního příspěvku na vybudování dětských dopravních hřišť a cyklostezek. Podle návrhu to vypadá, že dotační program využijí například Svitavy, Polička či Žamberk.

15:57 / 11. dubna 2023
Pardubický kraj podpoří výstavbu dětských dopravních hřišť a cyklostezeki

Foto: Budování dětských dopravních hřišť je nezbytnou součástí bezpečnosti silničního provozu. Zdroj: Pardubický kraj

Pardubičtí radní doporučili zastupitelstvu schválit seznam projektů, které by samospráva mohla letos podpořit prostřednictvím dotačních programů na budování dětských dopravních hřišť a cyklostezek.

Na dětská hřiště dostanou obce až 150 tisíc Kč

Pardubický kraj se zaměřil na podporu tohoto projektu zejména z toho důvodu, aby byly u dětí podpořeny návyky, které budou v rámci silničního provozu potřebovat celý život.

„V programu na výstavbu dětských dopravních hřišť evidujeme sedm žádostí o spoluúčast v celkové výši 804 tisíc korun. Vše jsme projednali v hodnotící komisi, žádosti byly v souladu s pravidly dotačního titulu, takže doporučujeme zastupitelstvu schválení všech žádostí. Pokud mám být konkrétní, tak Svitavy mají navržený příspěvek 91 tisíc, Polička 77 tisíc, Žamberk 150 tisíc, Heřmanův Městec také 150 tisíc, Horní Jelení 105 tisíc, Lanškroun 84 tisíc a Kunčina 147 tisíc. Částky se liší proto, že každá obec připravuje trochu jiný, a tedy jinak finančně náročný projekt. My všem měříme stejně a poskytujeme maximálně 70% dotaci na uznatelné náklady. Jsem rád, že města dopravní hřiště budují, protože to je skvělý prostředek pro to, aby se děti už v útlém věku učily o bezpečnosti provozu, dopravních značkách či jak se chovat na přechodech,“ uvedl Michal Kortyš, náměstek pardubického hejtmana pro dopravu.

Velký zájem o dotaci cyklostezek

O dotaci na projektovou přípravu cyklostezek byl velký zájem. Peníze žádá 11 obcí a sdružení z regionu. O konkrétním přidělení financí na tyto projekty rozhodnou zastupitelé ještě během dubna.

 „Tento dotační titul je novinkou, letos ho spouštíme poprvé. V hodnotící komisi jsme řešili došlých 11 žádostí a nakonec doporučujeme zastupitelstvu poskytnout dotaci všem žadatelům. Kvůli velkému zájmu obcí jsme zvýšili původní alokaci, která byla dva miliony, o další milion a půl, abychom mohli samosprávám pomoci. Konkrétně navrhujeme Svitavám poskytnout 259 tisíc korun, Starému Městu 389 tisíc, Koclířovu 247 tisíc, Regionu Orlicko – Třebovsko 389 tisíc, Dašicím 389 tisíc, České Třebové 389 tisíc, Lázním Bohdaneč 166 tisíc, Sdružení obcí Orlicko na dva projekty 389 tisíc na každý, Útěchovu 102 tisíc a dobrovolnému svazku obcí Lanškrounsko 389 tisíc. V tomto případě by kraj mohl přispět až 90 % na uznatelné náklady, projekty se od sebe opět liší, proto jsou navržené různé částky. Věřím, že i v dalších letech budou obce a sdružení aktivní a budou chtít tento dotační titul využít. Chtěl bych dodat, že všechny projekty navržené na podporu v letošním roce jsou přínosné a zvýší kvalitu sítě cyklostezek v našem kraji,“ dodal Kortyš.

Finanční podpora cyklostezek pravděpodobně dosáhne celkové výše 3,5 milionu Kč. Poslední slovo však budou ještě mít krajští zastupitelé.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: Pardubický kraj)

zpět na články

inzerce

nahoru