Otevřít menu
Doprava dnes
-

Parní léto s Českými dráhami: Nostalgické jízdy na Rožnovsku či oslavy tratě Tábor – Bechyně

České dráhy (ČD) si pro milovníky vlaků přichystaly velmi pestrý program, který startuje již na konci června 2023. Trať mezi Táborem a Bechyní slaví 120 let. Fanoušci nostalgických vlaků se tak mají na co těšit. Parní léto započne s ČD i na Rožnovsku.

19:02 / 22. června 2023
Parní léto s Českými dráhami: Nostalgické jízdy na Rožnovsku či oslavy tratě Tábor – Bechyněi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD.

Trať Tábor – Bechyně slaví 120 let, Bechyňku čeká i léto plné nostalgických jízd

Dvacet čtyři kilometrů dlouhá trať mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. V provozu je od 21. června roku 1903 a stala se tak první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou. Sto dvacáté výročí této trati se bude slavit už tuto sobotu 24. června. Program odstartuje v 9:00. v Táboře, kde příchozí čeká obřad požehnání Elinky a doprovodný program. V 10:20 pak historický elektrický motorový vůz M400 Elinka ze sbírek Národního technického muzea společně s historickými vagony z muzea Českých drah vyjede směrem do Bechyně. Po cestě čeká soupravu řada zastavení.

Na zastávce Libějice bude k vidění historická hasičská stříkačka. V Malšicích se mohou cestující těšit na country kapelu, vystoupení mažoretek a výstavu historických traktorů. Místní pěvecký sbor pak zazpívá Píseň o Elince. Stanice Sudoměřice u Bechyně bude pro slavnostní den přeznačena na původní název Sudoměřice-Černice. Pro fotografy se tak naskýtá jedinečná příležitost dobové atmosféry. Místní hasiči tu zároveň připraví občerstvení a uvítání vlaku. Než účastníci jízdy dorazí do konečné stanice, zastaví historický vlak na slavném mostě „Bechyňská duha“, kde jej přivítá starosta města.

Po celou dobu jízdy bude ve vlaku přítomen i František Křižík, který bude stejně jako strojvedoucí v dobovém kostýmu. Na konci trasy v Bechyni se cestující mohou těšit na vystoupení mažoretek a dixielandové kapely. Otevřena bude historická remíza s modelovým kolejištěm a muzejní lokomotivou "Koloběžkou". Ve stanici bude také přistaven výstavní vagon s expozicí o historii železnice. Ve městě mohou návštěvníci akce zavítat do hasičského muzea, v Městském muzeu pak proběhne vernisáž výstavy 700 let města Bechyně (1323–2023).  Jízdné ve slavnostním vlaku bude stát 300 Kč pro dospělé a 200 Kč pro děti od 6 do 15 let. Kapacita vlaku je omezena a jízdenky s rezervací je možné zakoupit předem na e-shopu ČD.

Léto na Bechyňce

Sobotní akce bude mít pokračování během celých letních prázdnin. „Oslava 120 let této trati bude velkým zážitkem pro všechny přítomné. Kdo však nestihne oslavu, může dorazit na už tradiční akci ‚Léto na Bechyňce‘. Milovníci železnice se mohou těšit každou prázdninovou sobotu, a navíc i v neděli 13. srpna na Křižíkův elektrický motorový vůz Elinka a také na elektrické vlaky vedené lokomotivou Bobinkou. Ty budou nasazeny na vybraných pravidelných spojích až do 26. srpna,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Trať Bechyňka

Tato trať se pyšní významným prvenstvím: Na žádné jiné veřejné trati na našem území nebyl elektrifikovaný provoz zahájen dříve. Hlavní zásluhu na vybudování trati má vizionář a vynálezce František Křižík. Družstvo bechyňské dráhy se už koncem 19. století několik let marně domáhalo železničního spojení z Bechyně do Tábora. Ale teprve počátkem roku 1896 se sněm Království českého usnesl, že převezme záruku za stavbu této dráhy, která byla původně projektována pro parní provoz. První zkušební jízda byla vykonána po pouhém roce stavby 1. června 1903 a slavnostní jízda, která zahájila provoz na trati, proběhla 21. června 1903. Provoz byl zajišťován zpočátku dvěma elektrickými motorovými vozy, ke kterým v roce 1905 přibyl třetí a v roce 1908 čtvrtý. Tyto vozy byly později označeny jako EM 400 (001 a 002) a byly shodné konstrukce. Třetí a čtvrtý vůz (003 a 004) byly konstrukčně odlišné od předchozích dvou. Dodnes provozuschopný vůz s označením M 400.001 je od roku 1974 součástí sbírky Národního technického muzea.

Rožnovské parní léto nabídne během léta historické jízdy i bohatý kulturní program

České dráhy ve spolupráci s městem Rožnov pod Radhoštěm připravily i v letošní sezóně sérii jízd historických vlaků mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm. Parní vlak poprvé vyrazí na trať již tuto sobotu 24. června, další jízdy budou následovat 8. července a 5. srpna. V těchto dnech bude zároveň v Rožnově probíhat zajímavý kulturní program. Historická souprava bude sestavena z historických vozů bývalé 3. třídy a služebního vozu pro přepravu dětských kočárků. V jejím čele pojede parní lokomotiva 423.041 „Velký bejček“. Cestující nebudou ochuzeni ani o možnost občerstvení, v soupravě bude totiž zařazen také historický bufetový vůz. Přichystány budou vždy dvě jízdy z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm a zpět. Odjezdy z Valašského Meziříčí budou vždy v 9:50 a 13:10, zpět z Rožnova pak v 11:12 a 15:34.

Jízdenky včetně rezervace místa k sezení je možné zakoupit v předprodeji v kterékoliv pokladně Českých drah. Jednosměrná jízdenka pro dospělé bude stát 120 Kč, děti od 6 do 15 let zaplatí 60 Kč. Děti do 6 let jedou zdarma bez nároku na místo k sezení. Jiné slevy, zaměstnanecké jízdné, jízdenky IDS nebo OneTicket ve vlaku neplatí.

Parní jízdy se uskuteční o sobotách 24. června, 8. července a 5. srpna 2023. V tyto dny se budou zároveň v Rožnově pod Radhoštěm konat různé kulturní akce:

Jízdní řád parního vlaku Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm

(24. června, 8. července a 5. srpna 2023)

tam

stanice

zpět

09:50

13:10

Valašské Meziříčí

11:40

16:03

10:00

13:20

Zašová

11:31

15:53

10:14

13:30

Zubří

11:19

15:40

10:19

13:37

Rožnov pod Radhoštěm

11:12

15:34

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ČD)

Parní léto s Českými dráhami: Nostalgické jízdy na Rožnovsku či oslavy tratě Tábor – Bechyně Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD..
zpět na články

inzerce

nahoru