Otevřít menu
Doprava dnes
-

Po roce a půl přijde otevření Americké třídy v Plzni. Ale jen na noc

Rok a půl dlouhá kompletní uzavírka Americké třídy v Plzni je částečně u konce a dojde k jejímu otevření. Není ale možné slavit úplně, otevřená bude jen od 20:00 do 5:00. Na nočním otevření ulice pro automobilový provoz se dohodla radniční koalice.

14:01 / 3. února 2023
Po roce a půl přijde otevření Americké třídy v Plzni. Ale jen na noc

"Shodli se, že platnost omezení zabraňující průjezd ulicí automobilové dopravě bude nastavena pouze na denní dobu od pěti ráno do 20 hodin večer. Přes den tak zůstane ulice prioritně vyhrazena pro veřejnou dopravu," uvedla mluvčí.

Primátor Roman Zarzycký (ANO) uvedl, že byl režim na Americké třídě tématem, kde se názory stran v koalici významně rozcházely. "Velmi si vážím toho, že jsme se dokázali domluvit. Finální řešení vnímám pozitivně. Připravujeme k němu další kroky, které, věřím, potěší chodce i řidiče," řekl.

Podle náměstka primátora Aleše Tolara (STAN) zůstane naplněn hlavní cíl opatření - přednost veřejné dopravy na Americké. "Jakkoli vnímám hlasy řidičů i některých kolegů v koalici, kteří omezení aut kritizovali, jsem rád, že vyslyšeli mé argumenty o tom, že po uzavření Americké se zde MHD přestala zpožďovat, veřejná doprava je rychlejší a levnější, z čehož profitují desítky tisíc lidí, kteří tudy denně autobusy a trolejbusy projíždějí," řekl. Podle Tolara není důvod k úplnému znovuotevření Americké. "S omezením se (řidiči) naučili žít a využívají objízdných tras. Kvůli uzavřené Americké žádné kolapsy nevznikají," řekl. Noční otevření nebude mít negativní vliv na MHD.

Noční otevření ulice kvituje také radní Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň), který si od toho slibuje vyšší bezpečnost. „Neutěšenou situaci v noci na Americké se snažíme řešit posílením policie a pozitivní vliv lze očekávat i od toho, že se tam zvýší noční provoz," řekl. Podle náměstka primátora Pavla Bosáka (Piráti) je pro Piráty prioritou co nejlepší průjezdnost MHD, což koaliční návrh splňuje.

Zástupci koalice se také dohodli na tom, že budou v letech 2024 a 2025 pokračovat stavební úpravy Americké, které spočívají ve zrušení zastávkových zálivů, zmenšení šíře vozovky ve prospěch chodníků a ozelenění ulice. Teprve následně město znovu posoudí dopravní režim s ohledem na jeho vliv na MHD a zváží případné rozšíření časové výjimky zákazu vjezdu aut, řekla mluvčí.

Autor: Petr Dejnožka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru