Otevřít menu
Doprava dnes
-

Elektromobilita na vzestupu? Počet elektromobilů ve firemních flotilách se zvyšuje

Svaz průmyslu a dopravy ČR aktualizoval na konci nedávno skončeného roku 2021 oblíbenou příručku „Daňové otázky elektromobility“. Podle průzkumu Svazu průmyslu mezi necelou stovkou průmyslových firem využívá nebo plánuje využívat automobily na elektrický pohon třetina dotázaných. 

11:39 / 5. ledna 2022
Elektromobilita na vzestupu? Počet elektromobilů ve firemních flotilách se zvyšujei

Foto: Shutterstock

Podniky se na Svaz průmyslu často obracely s problémy, jak využívání elektromobilů správně promítnout do daní. Praktická příručka Svazu průmyslu nejen „daňařům“ ale i podnikatelům například radí, jak zaměstnancům proplácet domácí nabíjení, za které nemají účtenku, či jakou podporu stát podnikům v oblasti elektromobility nabízí. 

Používání elektromobilů ke služebním cestám je díky Svazu průmyslu jednodušší. Pokud zaměstnanec dobije vůz doma, může si nechat tyto náklady od firmy proplatit i podle stanovené referenční ceny elektřiny. Tento jednoduchý nástroj pro výpočet náhrady mohou firmy využívat již od roku 2020. 

Daňových otázek ale rozvoj elektromobility přináší více. „Elektromobilita je rychle rostoucí fenomén, který typicky nechává vývoj legislativy za sebou. Naše příručka by měla bílá místa zaplnit a působit jako osvěta. Věříme, že firmy a uživatelé ocení přehled prověřených postupů a doporučení a příručka pomůže dalšímu rozvoji využívání elektromobilů,“ říká Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu podporuje všechny alternativní technologie


Příručka je určena nejen pro daňové experty, ale pro všechny, kteří se zajímají o využívání elektromobilů pro pracovní účely. Zájemci v publikaci najdou kromě způsobu využití referenční ceny, například informace o daňové uznatelnosti nákladů na nabíjení služebních vozidel (tedy vozidel, které jsou zahrnuty v obchodním majetku společnosti, či pořízené na finanční leasing atd.). V materiálu nechybí ani doporučené daňové režimy pro použití dobíječky (wallboxu) či informace o možnosti podpory, která se nabízí ze strany státu. 

Návod také uvádí některé frekventované otázky a odpovědi související s dobíjecími místy - například rozdíly mezi veřejnou a neveřejnou dobíjecí stanicí. „Díky tlaku Svazu průmyslu se podařilo řadu věcí v daňové oblasti prosadit a urychlit. Tyto praktické výsledky jsou uvedeny v příručce. Nepovedlo by se to ale bez ochoty a entuziasmu kolegů ve státní správě, konkrétně na Ministerstvu financí ČR, Finanční správě, Ministerstvu průmyslu a obchodu či Ministerstvu práce a sociálních věcí,“ dodává Jiří Nekovář, předseda Expertního týmu pro daně a pojištění Svazu průmyslu.

Odbornými garanty příručky jsou MF ČR, Finanční správa, MPO ČR a MPSV ČR. První verzi příručky Svaz průmyslu připravil v dubnu 2020. Svaz průmyslu podporuje všechny alternativní technologie, které by mohly nahradit konvenční spalovací motory v automobilech, a zachování principu technologické neutrality. Prosazuje, aby stát umožnil také podporu paliv z obnovitelných zdrojů a syntetických paliv.

Příručka Daňové otázky elektromobility ZDE! 

 

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: TZ Svaz průmyslu a dopravy České republiky)

zpět na články

inzerce

nahoru