Otevřít menu
Doprava dnes
-

PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku

Stát za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů. Protože jde o takzvaný PPP projekt, jsou veškerá rizika přenášena na soukromý sektor. Stavba 32 kilometrů dlouhého úseku začala před necelým rokem a má být hotová do konce roku 2024, teprve pak za ni začne stát platit nasmlouvaných téměř 19 miliard korun.

18:51 / 17. května 2022
PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku

Letos by stavbaři měli zvládnout více než pětinu z celkového objemu prací, řekl dnes novinářům při inspekčním dni na stavbě poblíž Chraštiček na Příbramsku ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Připomněl, že jde o první stavbu dálnice, která vzniká formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP - Public Private Partnership) v Česku. Podobně má být financována i stavba dálnice D35 nebo úseku IV. železničního koridoru Nemanice - Ševětín. Výhodou pro stát je to, že veškerá rizika včetně inflace a nárůstu cen stavebních materiálů jsou přenášena na soukromý sektor. "Ten se s tím bude muset vypořádat," dodal Kupka.

Dostavbu D4 řídí sdružení Via Salis francouzských firem Vinci Concessions, Vinci Highways a Meridiam, zhotovitelem je společnost DIVia stavební, člen skupiny Eurovia CS. Podle generálního ředitele Via Salis Christiana Biegerta projekt postupuje podle plánu. "I když sektor stavebnictví teď zažívá obtížné časy, jsem přesvědčen, že budeme úspěšně pokračovat i nadále," uvedl Biegert.

Podle generálního ředitele Eurovie CS Martina Borovky se stavba D4 za rok výrazně posunula. Uskutečnily se veškeré geologické průzkumy, začínají se zakládat mosty, startují zemní práce. "Počítáme s tím, že letos prostavíme zhruba 25 až 30 procent finančních prostředků, abychom si vytvořili dobrý základ na sezony 2023 a 2024 a mohli stavbu na konci roku 2024 dle smlouvy předat řidičům k provozu," dodal Borovka.

Stát začne dálnici splácet v letech 2024 a 2025, a to v korunách a eurech. Poslední splátka by měla být v roce 2048. Do úhrady je podle Kupky započtena i kompletní správa a údržba komunikace.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka, ČTK

PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku . PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku . PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku . PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku . PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku . PPP projekt na dálnici D4: I přes rostoucí náklady stát zaplatí stejnou částku .
zpět na články

inzerce

nahoru