Otevřít menu
Doprava dnes
-

Práce na další etapě rekonstrukce silnice na Ještěd začnou v pondělí kácením

Kácením začnou v pondělí práce na další etapě rekonstrukce silnice na Ještěd. Tentokrát  se bude pracovat na úseku od Světlé pod Ještědem směrem na Výpřež. Rekonstrukce úseku vyjde včetně DPH na bezmála 143 milionů korun. Z toho 40 milionů získal kraj z evropských fondů. Samotná stavba začne až v dubnu. Hotovo by mělo být do května příštího roku, sdělil ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

19:26 / 20. března 2022
Práce na další etapě rekonstrukce silnice na Ještěd začnou v pondělí káceními

Foto: Liberecký kraj

Podle náměstka hejtmana se musí kácet v době vegetačního klidu, který končí 31. března. "Kácení je jedna z prací, která bude probíhat za úplné uzavírky, protože to z hlediska bezpečnosti není možné, aby tam částečný průjezd zůstal zachován," uvedl Sviták. Kácet se bude kolem silnice kvůli výstavbě opěrných zdí, propustků a zádržných zařízení. Práce zasáhnou i pozemky kolem silnice. S ohledem na bezpečnost během těchto prací bude silnice uzavřena pro veškerou dopravu do konce března vždy od 07:00 do 19:00.

V rámci první etapy rekonstrukce směrem z Liberce na Výpřež byla silnice pro dopravu uzavřená po celou dobu stavby. "Přineslo to komplikace zejména obyvatelům z Podještědí, kteří jezdí do Liberce za prací, k lékaři nebo do škol. Museli využívat objízdnou trasu, která byla téměř dvakrát delší. Znamenalo to také velké náklady na zajištění autobusové dopravy. Tuto situaci už jsme opakovat nechtěli. Proto byla součástí zadání podmínka, že provoz nebude během rekonstrukce uzavřen zcela, ale bude v určitém režimu umožněn," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Silnice tak bude od dubna uzavřena pro všechnu dopravu ve všední dny vždy od 8:15 do 17:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 15:00. V neděli a ve všední dny v hodinách od 17:00, v sobotu od 15:00 do rána bude silnice pro dopravu otevřena. Provoz tam budou kyvadlově řídit semafory. "Každý den v čase od 14:00 do 15:15 bude umožněn průjezd pouze veřejné autobusové dopravě. V časech uzavírky povede objízdná trasa přes Hodkovice nad Mohelkou," doplnil Sviták.

Silnice na druhou stranu Ještědu z Výpřeže do Podještědí je ve velmi špatném stavu, rekonstrukce úseku plného zatáček přinese řidičům podle Svitáka lepší podmínky. "Silničáři nejenže odstraní horní vrstvy asfaltu, ale zároveň na řadě míst upraví podloží, vybudují odvodňovací systém a postaví nové opěrné zdi," vysvětlil rozsah prací hejtmanův náměstek. Stavbaři vozovku také rozšíří, doplní svodidla a dopravní značení. Úpravy čekají rovněž křižovatky na Výpřeži, křížení se silnicí na Křižany i nástupiště pro autobusy linkové dopravy.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru