Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pražská MHD pojede do konce ledna podle omezených jízdních řádů

Pražská MHD bude až dokonce letošního ledna jezdit podle omezených tzv. poloprázdninových jízdních řádů. Důvodem je každoroční lednový pokles počtu cestujících. Budou proto prodlouženy intervaly, a tak ubude  oproti běžnému stavu počet spojů.  ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Úpravy se dotkly rovněž některých příměstských spojů pražské integrované dopravy (PID).

11:48 / 3. ledna 2022
Pražská MHD pojede do konce ledna podle omezených jízdních řádůi

Foto: pid.cz

"Ode dneška do konce ledna je mírně omezen provoz pražské MHD, a to asi o devět procent. Již mnoho let dochází s ohledem na obvyklý pokles využití PID na počátku roku k mírnému omezení nabídky spojů zejména ve špičkových obdobích," uvedl Drápal.

V metru se prodlužují intervaly v ranní a odpolední špičce pracovního dne o 10 až 30 sekund. Nejméně to je na lince C. Tramvaje mají ode dneška intervaly delší o jednu až dvě minuty, avšak pouze v odpolední špičce. Autobusy na hlavních linkách mají ráno prodlouženy intervaly z 6 na 7,5 minuty a odpoledne ze 7,5 na 10 minut. Na tzv. doplňkových linkách to je ráno z 12 na 15 minut a odpoledne z 15 na 20 minut.

Vliv na MHD má pandemie Covidu-19.  Tu využívá oproti běžnému stavu o 30 procent lidí méně. Pokud se pandemická situace zlepší, vrátí se veřejná doprava do běžného provozu od pondělí 31. ledna 2022. Lednové omezení je podle Drápala naplánováno také s ohledem na zvýšené nasazení zaměstnanců jednotlivých dopravců v závěru roku 2021, a to kvůli nemocnosti a počtu karantén.

Změny se týkají také několika příměstských linek. Autobus číslo 385 je nově expresní a mezi Opatovem a Průhonicemi pojede po D1. Mezi Šeberovem a Rozkoší ho nahradí nová linka číslo 357. Spoje přibudou na lince 122 do Újezdu a ubudou na lince 363, a to kvůli zmíněnému novému expresnímu spojení.

V hlavním městě se změnily názvy některých zastávek. Například zastávka Cibulka se nově jmenuje Nádraží Cibulka a Netušilská nově nese název Blatov-sever.

Již od soboty 1. ledna 2022 platí změny v Kladně, kde nová linka 565 do Slaného nahradila linku 609, která jede pouze po území Kladna. Linky číslo 612 a 620 se vrátily do centra Kladna a opět jedou přes Gymnasium a Náměstí Svobody. V Kutné Hoře je na lince 801 vyčleněna část spojů do Bernardova.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru