Otevřít menu
Doprava dnes
-

Před 20 lety přijelo do Česka první Pendolino ČD, vlak, který změnil pohled na cestování na železnici

Před 20 lety, konkrétně v noci z 18. na 19. června 2003, přijela do Česka první jednotka Pendolino. Přes počáteční potíže se z Pendolin staly nejspolehlivější vlaky s vysokou disponibilitou.

16:53 / 29. července 2023
Před 20 lety přijelo do Česka první Pendolino ČD, vlak, který změnil pohled na cestování na železnici i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD.

Pendolina se lišila od všech dosavadních vlaků v Česku

Nasazené jednotky ujedou denně v průměru kolem 950 kilometrů. Soupravy s protáhlým čelem, vysokou rychlostí a novými službami ukázaly Čechům budoucnost železnice a naučily je znovu cestovat vlakem na větší vzdálenosti.   

Pendolina se lišila od všech dosavadních vlaků v Česku. Byly to první skutečné rychlovlaky na naší železnici s protáhlým aerodynamickým „čumákem“, nízkými vozy s úzkými okny a vytvořily nový český železniční rychlostní rekord 237 km/h. Ten je stále platný, i když České dráhy dnes provozují i rychlejší soupravy a lokomotivy. Neobvyklý vzhled a rekordně rychlé spojení Prahy a Ostravy se staly symbolem pro pohodlné a rychlé cestování na železnici. Díky tomu se dostalo Pendolino i do mnoha rozhovorů, písniček, filmů a dalších uměleckých děl. Zahrálo si dokonce v „bondovce“ Casino Royale.  

Jejich uvedení do provozu bylo spojeno s problémy, ale po jejich odstranění se staly nejspolehlivějšími vlaky s vysokou disponibilitou. Denně ujede jedno Pendolino v průměru kolem 950 kilometrů. Nejdelší výkon představuje pár vlaků SC Pendolino Košičan, kdy jednotka za jediný den urazí 1 358 kilometrů. Každé z Pendolin od svého uvedení do provozu ujelo více než 5 milionů kilometrů. V čele stojí jednotka 680.002 s více než 5 655 703 kilometry, což by odpovídalo zhruba 7 zpátečním cestám ze Země na Měsíc. Dohromady ujela všechna Pendolina Českých drah už skoro 39 milionů kilometrů a přepravila víc než 18 milionů cestujících.

E-shop, Wi-Fi, nejrychlejší spoje Česka a doprava až na letiště

Poprvé byla Pendolina uvedena do provozu s cestujícími v prosinci 2004 na trati Praha – Děčín. O rok později začala jezdit na lince Praha – Ostrava jako spoje SuperCity (SC) Pendolino. V dalších letech jezdila také z Prahy do Františkových Lázní, Vídně, Vídeňského Nového Města, Bratislavy nebo Žiliny. Nyní jezdí hlavně mezi Prahou a Ostravou a dále obsluhují spoje Bohumín / Ostrava – Praha – Františkovy Lázně / Karlovy Vary a SC Pendolino Košičan Praha – Ostrava – Košice.

Vedle nového, do té doby v Česku neobvyklého designu se na železnici objevily nové služby. Cestující si poprvé na železnici mohli koupit jízdenky přes e-shop, v ceně měli občerstvení a nápoje a Pendolina byly zároveň první vlaky Českých drah vybavené palubní Wi-Fi sítí a informačně-zábavním portálem. Nové vlaky také poprvé u nás provázaly železniční a leteckou dopravu, když byly jako „Lety ve výši nula“ označeny codesherovými symboly ČSA OK a příslušnými čísly letů. Zavedeno bylo také přímé spojení železničních stanic (nejprve Holešovice a později hlavní nádraží) a letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni.

Pendolina od počátku obsluhují nejrychlejší spoje v Česku. To platí i v současnosti v době oprav na trati Praha – Ostrava, kdy jsou kvůli výlukám v cestovních časech určité rezervy. V jízdním řádu 2024 se předpokládá opět se zrychlením a dosažením cestovních časů mezi Prahou a Ostravou zhruba 3 hodiny s cestovní rychlostí (zahrnuje také zastávky, rozjezd, brzdění a pomalejší úseky) kolem 120 km/h. Rekordně krátké cestovní časy a nové služby přivedly do vlaku na trase Ostrava – Praha nové cestující z aut a dokonce z letadel. Pendolino při svých cestách využívají špičkoví umělci, manažeři, vrcholní politici i sportovci. Bylo také oficiálním dopravním prostředkem několika významných sportovních akcí včetně světového šampionátu v hokeji, který se konal v Praze a v Ostravě. 

V letech 2017/2018 prošly všechny jednotky Pendolino modernizací. Ta se týkala především interiéru a vylepšení služeb. Dosazeny byly například nové sedačky, rozšířen byl informační systém pro lepší orientaci cestujících a pro nejmenší cestující byly jednotky nově vybavené dětským kinem.

Sedm trpaslíků a Sněhurka

Méně známé je, že železničáři dali původně sedmi Pendolinům jména podle sedmi pohádkových trpaslíků: Šmudla, Prófa, Kejchal, Rejpal, Stydlín, Štístko a Dřímal. Lokomotivě, která zajišťuje jejich posun v Praze v depu, se říká Sněhurka. Pendolina řady 680 jsou konstruovaná pro maximální rychlost 230 km/h a mají výkon 4 000 kW. Jsou vybavena pro provoz na napájecích soustavách 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC a 15 kV 16,7 Hz AC. Unikátní je technologie naklápění vozových skříní, které kompenzuje při průjezdu obloukem nepříjemné odstředivé zrychlení, které působí na cestující. Díky této technologii mohou Pendolina projíždět oblouky o 30 až 40 km/h vyšší rychlostí a nabízejí kratší cestovní časy oproti klasickým vlakům.

Do současnosti byly vyvinuty tři generace vlaků Pendolino. Pořídili si je železnice v Itálii, Švýcarsku, Finsku, Portugalsku, Velké Británii, Španělsku, Slovinsku a v Řecku. Jezdí také do Německa. Italskou technologii naklápění vozových skříní využívají také další typy vlaků v Německu včetně jednotek ICE. Poslední generace Pendolina, ale bez naklápěcí technologie, jezdí také v Polsku.   

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru