Otevřít menu
Doprava dnes
-

Preventivní vlak opět vyjíždí. Hravě a srozumitelně učí zásady bezpečného chování

Ve spolupráci Správy železnic a Českých drah se už pošestnácté vydává na cestu po republice Preventivní vlak bezpečné železnice. Jeho cílem je přiblížit mladým lidem, jak se chovat v okolí tratí. Interaktivní lekce tentokrát proběhnou na nádražích v Olomouci, Pardubicích, Plzni a Českých Budějovicích.

7:23 / 29. května 2024
Preventivní vlak opět vyjíždí. Hravě a srozumitelně učí zásady bezpečného chováníi

Foto: ČD

„Prevence je klíčová. Každý rok nám to potvrzují statistiky nehod s tragickými následky. Naše mise proto začíná u mladých, které netradiční formou učíme rozpoznat rizika a chránit své životy,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Preventivní vlak je určený zejména žákům ve věku 12 až 18 let, letos přiveze vzdělávací zážitek na nádraží v Olomouci (27. až 28. května), Pardubicích (29. až 30. května), Plzni (3. až 4. června) a Českých Budějovicích (5. až 6. června). I letos bude výuka probíhat s aktivním zapojením studentů. Nebudou chybět osobní zkušenosti ani příběhy tragických nehod, ke kterým na železnici došlo právě kvůli zanedbání základních bezpečnostních pravidel.

„O Preventivní vlak je mezi školami každoročně zájem a je to dobře. Mladí lidé jsou přímo konfrontováni s událostmi, které se na železnici odehrály a neměly dobrý konec. Zároveň se potkají se specialisty, kteří u těchto případů zasahují,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Svou poučnou cestu začnou studenti ve speciálním kinovoze, kde je pro ně připravený hraný dokument To nedáš! Ten vychází z reálných událostí s tragickými následky. Diskuzní vůz potom poskytuje prostor pro setkání se zkušenými vyšetřovateli nehod, kteří hovoří o nebezpečných situacích a vysvětlují, jak jim předcházet. Na závěr budou mít účastníci pod vedením drážních hasičů možnost prakticky si vyzkoušet základy první pomoci.

Autor: Petr Dejnožka (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru