Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD!

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dodá do Kraje Vysočina nové meteostanice, které budou v prosinci sloužit k lepší údržbě silnic v zimních časech. S přípravou zimní údržby totiž nesouvisí pouze technická příprava, ale i získávání a analyzování informací o aktuální meteorologické situaci! Proto budou nové meteostanice součástí dopravní telematiky.

14:52 / 28. listopadu 2022
Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD!i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.

V Kraji Vysočina ŘSD ČR využívá informace z necelých 20 stacionárních meteorologických stanic

Na základě měření senzorů meteostanic a analytického vyhodnocení jednotlivých měřením získaných výstupů v daném čase dokáže stanice varovat před hrozícími situacemi nebezpečnými pro silniční dopravu (např. námraza, led, mlha, silný vítr, náledí a mokrý nebo sněhem pokrytý povrch).

„Pracovat s těmito informacemi v online čase ve vztahu ke konkrétnímu místu, umožňuje pracovníkům údržby nejen včas, efektivně a účinně na tyto kritické situace reagovat (např. optimalizací chemických posypových prostředků, množstvím nasazené techniky atd.) ale také jim na základě zkušeností a dalších informací (např. z meteoradaru) i účinně předcházet. To se sekundárně pozitivně promítá do bezpečnosti a plynulosti provozu (předcházení škodám na majetku i zdraví) i nákladů na údržbu samotnou,“ prozradil Martin Buček z ŘSD.

V Kraji Vysočina ŘSD ČR využívá informace z necelých 20 stacionárních meteorologických stanic na 93 kilometrech dlouhém úseku dálnice D1 a dalších 9 stanic předává informace ze silnici I. tříd. Obecně lze říci, že všechny stanice jsou osazeny atmosférickými senzory pro snímání teploty a vlhkosti vzduchu a srážek. Až na výjimky většina disponuje minimálně 1 vozovkovým čidlem a také 1 statickou přehledovou kamerou.

Aktuálně je u obou nových meteostanic dokončený betonový základ

„Ještě v letošním období zimní údržby rozšíří síť silničních meteostanic na silnicích I. tříd další 2 nové. Jejich stavba aktuálně probíhá na silnici I/34 u Onšovic na a na silnici I/19 na vrcholu stoupání u Dobré nedaleko Přibyslavy, kde v zimním období dochází k namrzání vozovky a tvorbě závějí. Jejich stavbu a sazení čidly a kamerami realizuje společnost MEDIPO-SI, s.r.o., která ze 4 uchazečů o zakázku podala nevýhodnější ekonomickou nabídku a obě meteostanice vybuduje za 5,85 mil. Kč bez DPH,“ řekl Martin Buček.

Aktuálně je u obou nových meteostanic dokončený betonový základ, příprava na napojení k síti nízkého napětí a osazení vozovkové čidlo. Po přidělení odběrného místa el. energie bude na základech osazen stožár a jeho technologická část (čidla, kamery atd.), bude provedeno připojení do připraveného elektro. rozvaděče s instalací elektroměru a provedena integrace meteostanic. Dokončení je naplánováno předběžně na 6.12. 2022.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ŘSD)

 

Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Pro zimní údržbu silnic v Kraji Vysočina jsou důležité i nové meteostanice ŘSD! Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD..
zpět na články

inzerce

nahoru