Otevřít menu
Doprava dnes
-

Proběhl archeologický výzkum na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel

Archeologové na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel prozkoumali přes 3500 předmětů. Výsledky byly nedávno prezentovány, přičemž výzkum probíhal od 18. prosince 2022. Nálezy na čtyřech vytipovaných lokalitách jsou bohaté, archeologové nalezli přibližně 15 tisíc předmětů.

19:46 / 20. ledna 2023
Proběhl archeologický výzkum na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedeli

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.

"Velmi zajímavé je zjištění, že osídlení v rámci pravěkých kultur se táhlo po celých polích od Kolešova až směrem k Hořovičkám. Jedná se o velmi rozsáhlou lokalitu, ve které je zastoupeno několik pravěkých kultur, od doby bronzové až po dobu římskou. Takový rozsah jsme předtím netušili a překvapila nás i četnost nálezů," řekl vedoucí archeologického průzkumu Radek Balý. Jednou z prvních prozkoumaných lokalit byl Novodvorský potok u Hořesedel, kde archeologové objevili pozůstatky neolitické osady. Prozkoumali tam téměř 700 objektů, mezi kterými byly keramické střepy, zvířecí kosti či kamenné nástroje. Nalezené předměty zde dokládají sídliště prvních zemědělců. V další lokalitě u Kolešova zase archeologové odhalili mohylová pohřebiště, která ale byla často bez nálezů, protože byla v minulosti vykradena.

U Hořoviček našli výzkumníci doklady o železářské výrobě z doby římské, kdy se jim podařilo doložit celý výrobní proces, od zdroje rudy, po zpracování, až po výrobu železných předmětů. Kromě několika desítek železářských pecí tam objevili unikátní pec, patrně keramickou, která nemá ve středoevropském prostoru obdoby. Pec byla vytesána do sprašového podloží, které uchovalo téměř celou její konstrukci v délce sedmi metrů. Unikátní je podle Balého tím, že do pecního prostoru vedou dva více než dva metry dlouhé topné kanály. Uvnitř pece se tak mohlo lehce dosáhnout teploty až 1200 stupňů Celsia Archeologické práce podle ředitele karlovarské správy Ředitelství silnic a dálnic Lukáše Hnízdila nezpozdily stavbu dalších dvou úseku dálnice D6. Stavba se sice zdržela zhruba o půl roku, ale zejména kvůli administrativní přípravě. Práce na úseku u Hořesedel mají začít letos v únoru, u Hořoviček o měsíc později. U Hořesedel a Hořoviček jsou poslední nezahájené středočeské úseky D6. Kromě toho ještě zbývá dostavět čtyři úseky v Karlovarském kraji a jeden v Ústeckém kraji.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ŘSD a ČTK)

Proběhl archeologický výzkum na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Proběhl archeologický výzkum na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.. Proběhl archeologický výzkum na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD..
zpět na články

inzerce

nahoru