Otevřít menu
Doprava dnes
-

Prodloužení vysokorychlostní trati na jižní Moravě má svého projektanta

Správa železnic uzavřela smlouvu na zpracování technického návrhu úseku vysokorychlostní trati (VRT) Šakvice – Rakvice. Ten prodlouží již projektovanou VRT Jižní Morava o přibližně 10 kilometrů. Původně se měla tato trať napojit do stávajícího koridoru Brno – Břeclav u Šakvic.

10:01 / 30. července 2023
Prodloužení vysokorychlostní trati na jižní Moravě má svého projektantai

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: SŽ.

Zakázku získalo sdružení společností VALBEK, Valbek SK, Mott MacDonald CZ, MOTT MACDONALD LIMITED a EGIS RAIL

Zakázku na vypracování dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) a podkladů pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA získalo sdružení složené ze společností VALBEK, Valbek SK, Mott MacDonald CZ, MOTT MACDONALD LIMITED a EGIS RAIL. Projektanti připraví technický návrh trati, která má co nejvíce splynout s okolní krajinou. Správa železnic při zadání veřejné zakázky zohlednila mimo jiné podněty získané při setkáních s veřejností a samosprávami.

VRT Jižní Morava, připravovaná z Modřic, se měla původně napojit do stávajícího koridoru Brno – Břeclav u Šakvic. Probíhající projekční práce ale ukázaly, že návrh ze studie proveditelnosti by omezoval budoucí provoz na trati. Nové napojení u Rakvic bude mimoúrovňové, dvoukolejné a umožní vlakům využít rychlost 230 km/h. Přesunutí sjezdu bylo doporučeno a také schváleno Centrální komisí Ministerstva dopravy.

Oba úseky se stanou součástí nové vysokorychlostní trati z Brna do Břeclavi, která po svém dokončení zkrátí dobu jízdy oproti současné trati o 10 minut. Harmonogram prací předpokládá získání územního rozhodnutí v roce 2025. Stavba samotná by pak měla začít zhruba o dva roky později. Trať bude sloužit výhradně osobní dopravě a vlaky po ní budou jezdit rychlostí 320 km/h.

Správa železnic připravuje technický návrh pro více než 300 kilometrů nových VRT. U části z nich předpokládá dokončení v letošním roce. Pokračují také projekční práce pro dva terminály vysokorychlostní železnice – Praha východ VRT a Roudnice nad Labem VRT.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru