Otevřít menu
Doprava dnes
-

Půl miliardy korun by mělo jít do oprav mostů v Jihočeském kraji!

Jihočeský kraj dá půl miliardy korun do oprav mostů, včetně dvou přes dálnici D3. Tato investice se bude týkat deseti mostů. Dotkne se i dvou mostů na dálnici D3, a to u Vitína a Záluží. Začnou také práce na novém mostu v Týně nad Vltavou, který bude stát odhadem 200 milionů korun. Na mosty letos kraj vyčlenil 529 milionů.

14:32 / 2. února 2023
Půl miliardy korun by mělo jít do oprav mostů v Jihočeském kraji!i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ŘSD.

„My máme zmapovaný stav všech mostů na silnicích druhé a třetí třídy v Jihočeském kraji. Každý most je obodovaný podle svého technického stavu, věnujeme tomu velkou pozornost. Každý rok dáváme na opravu mostů minimálně 300 milionů korun, v letošním plánujeme dokonce 530 milionů," řekl náměstek jihočeského hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS).

Cíl investovat každoročně do mostů nejméně 300 milionů se podle něj daří poslední tři roky naplňovat. V havarijním stavu není žádný most v kraji, řekla dříve ředitelka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Výluky a omezení na trati si vyžádá stavba nového mostu u Zbudova přes trať. Náklady budou 40 milionů. Stavaři odstraní starý most a vybudují nový. Práce začnou již zkraje března. Půl roku potrvají práce na dvou mostech přes D3 u Vitína a Záluží. Hotové by měly být v říjnu. U vitínského mostu chystá už kraj výběrové řízení na stavební firmu. Most v Záluží bude stát 90 milionů. Až se bude v místě bourat dosavadní starý most, bude na dálnici omezený provoz. V květnu by se měl také začít stavět dlouho očekávaný most v Týně nad Vltavou. Práce potrvají asi rok, zahrnou i montáž a demontáž mostního provizoria. Velkou investicí za asi 100 milionů budou práce na mostě přes Otavu u Zvíkovského Podhradí na Písecku. Hotový by měl být v říjnu.

Dále kraj plánuje, že opraví mosty v obci Rybova Lhota na Táborsku, most přes Černý potok u obce Dub na Prachaticku, v obci Mlýny na Táborsku, také most, respektive přepad z rybníka před Pluhovým Žďárem na Jindřichohradecku nebo most v obci Nuzbely na Táborsku. Jihočeský kraj letos hospodaří s rozpočtem, kde předpokládá příjmy 24,4 miliardy korun a výdaje 25,8 miliardy. Schodek 1,35 miliardy uhradí z rezerv minulých let.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru