Otevřít menu
Doprava dnes
-

Radek Mátl o kyberútoku: Velká komplikace pro interní systém, příprava staveb ohrožena není

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v obnovování svých informačních systémů, které jsou už více než 14 dní nefunkční po kybernetickém útoku. Většinou jde podle organizace o interní systémy, prioritou je obnovení stránek dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě.

16:45 / 1. června 2022
Radek Mátl o kyberútoku: Velká komplikace pro interní systém, příprava staveb ohrožena neníi

Foto: ŘSD

"Nadále oživujeme jednotlivé systémy. V drtivé většině případů jde o interní programy, naší prioritou je ale od začátku obnovení dopravních informací pro veřejnost," řekl Rýdl s odkazem na webové stránky dopravniinfo.cz, které jsou mimo provoz už dva týdny. Informace o aktuálním provozu na dálnicích a silnicích odtud čerpají média, úřady nebo i systémy navigace a další. Práce na obnovení těchto stránek jsou podle mluvčího komplikované, protože při jejich fungování se slévalo několik systémů dohromady. ŘSD zároveň pracuje na obnovení klíčových systémů pro ekonomické fungování organizace.

Odhad, kdy se podaří jednotlivé systémy znovu nahodit, nechtěl Rýdl konkretizovat. Škody, které útok celkově organizaci způsobil, budou silničáři průběžně vyčíslovat.

I přes nefunčnost stránek o provozu však problémy ŘSD dopravci výraznější problémy s provozem a plánováním dopravy nehlásí. "Zatím jsme problémy nezaznamenali," řekl ČTK mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Napadené systémy používá pro sledování dopravní situace i policie, podle mluvčího Davida Schöna jde však jen o dílčí nástroj, jehož výpad nemá pro práci policie zásadní dopad. "Dohled primárně zajišťují policisté přímo v terénu, kteří pak přenáší informace o případných nehodách, omezeních, či dalších problémech cestou operačních důstojníku. Na základě těchto informací lze pak plánovat efektivní nasazení sil a prostředků v problematických místech," dodal Schön.

Kybernetickému útoku čelila společnost v 17. května. Podle ŘSD šlo o sofistikovaný a hluboký útok, který však neměl ohrozit přípravu dopravních staveb či řízení provozu. Bezpečně izolované a nenarušené zůstaly také například výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech. Silničáři postupně alespoň částečně oživili například asistenční linku pro řidiče, webové stránky ŘSD s kamerami na dálnicích, systémy pro komunikaci nebo elektronické nástroje pro administraci zakázek.

„Je to výrazná komplikace, jedná se o přímý útok na fungování Ředitelství silnic a dálnic. Zablokovány jsou veškeré systémy, kromě některých výjimečných. Není ohrožen výběr mýta, řízení tunelů, tam se proniknout nepodařilo," sdělil generální ředitel Radek Mátl v podcastu organizace. „Máme sice zastaveny vnitřní procesy, ale z hlediska přípravy staveb jsme dokázali situaci vyřešit. Nyní nás čeká obrovské množství práce, abychom to celé nastartovali do stejného stavu jako před útokem," dodal. 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka

zpět na články

inzerce

nahoru