Otevřít menu
Doprava dnes
-

Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá!

V Teplicích v Čechách startuje rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy. Správa železnic začala s opravou střechy. Lešení postupně zahalí celou část budovy směrem ke kolejišti. Pojďte se podívat na začátek rekonstrukce v režii Správy železnic!

17:19 / 1. září 2022
Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá!i

Foto: Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! (Zdroj fotek: Správa železnic).

Zhotovitelem první etapy prací, která zahrnuje opravu fasády a přilehlého nástupiště je na základě výběrového řízení společnost Chládek & Tintěra, Litoměřice, která nabídla nejvýhodnější cenu 236,1 milionu korun. Dokončení první etapy prací je v plánu za necelé dva roky.

Současná výpravní budova pochází z roku 1856! Rozsáhlý objekt, jenž se nachází v lázeňském městě pod Krušnými horami, byl postaven v novorománském stylu, ve své době byl také sídlem soukromé Ústecko-teplické dráhy. Památkově chráněná stavba již neodpovídá současným požadavkům, proto se Správa železnic rozhodla pro její kompletní rekonstrukci.

Součástí rekonstrukce instalace fotovoltaické elektrárny na střeše!

V první etapě postupně dojde k obnově střech včetně krovů a celé fasády. Mimo jiné budou vyměněna všechna okna a dveře. Také 1. nástupiště se dočká značné rekonstrukce. Právě 1. nástupiště bude řešeno bezbariérově se zvednutím nástupní hrany. Rekonstrukcí projde také historické zastřešení nástupiště a přilehlá kolej.  

Nový vzhled budovy byl navržen po důkladném restaurátorském průzkumu a zohledňuje její památkovou ochranu. Objektu budou vráceny původní historické prvky. Navrženo je také obnovení původní okrové barevnosti fasády kombinované s detaily v cihlové barvě, oplechování a kovové prvky budou tmavě šedé. Umělý šindel a plech na střeše nahradí šablony imitující původní břidlicovou krytinu. 

A co nastane po dokončení první etapy rekonstrukce? Nádražní budova se stane reprezentativním a důstojným prvkem této městské lokality. Součástí 2. etapy rekonstrukce bude kromě kompletní rekonstrukce interiéru výpravní budovy například i vybudování nových parkovacích ploch nebo úprava trafostanice s instalací fotovoltaické elektrárny na její střeše.

 

Autor: Filip Červinka (Zdroj: Správa železnic)

Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! Foto: Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! (Zdroj fotek: Správa železnic).. Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! Foto: Vizualizace rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích. (Zdroj: Správa železnic).. Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! Foto: Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Teplicích se rozbíhá! (Zdroj fotek: Správa železnic)..
zpět na články

inzerce

nahoru