Otevřít menu
Doprava dnes
-

Řidičem autobusu od 18 let? Možné řešení nedostatku řidičů

Řidičem autobusu by se nově mohl stát i člověk, který dosáhl osmnácti let věku. Nikoliv od jednadvaceti jako je to možné v současnosti. Česká asociace organizátorů veřejné dopravy (ČAOVD), která sdružuje všechny objednavatele veřejné dopravy, bude apelovat na vládu, aby za určitých podmínek snížila věkovou hranici pro řízení autobusů.

14:30 / 12. listopadu 2022
Řidičem autobusu od 18 let? Možné řešení nedostatku řidičů

Nedostatek řidičů autobusů trápí podle Stejskala prakticky všechny dopravce v ČR a stává se problémem také na celoevropské úrovni. Důvodem je snižující se společenská prestiž povolání a také příliš striktní podmínky pro získání potřebného řidičského oprávnění a profesní způsobilosti. Průměrný věk řidičů autobusů se neustále zvyšuje a reálně hrozí, že po odchodu starších řidičů do důchodu bude nutné začít výrazněji omezovat provoz autobusových linek, uvedl Stejskal.

"S návrhem se nyní seznamujeme a připravujeme k němu své stanovisko. O tomto tématu se u nás diskutovalo už v minulosti a řeší se také v jiných evropských zemích. Například Německo nebo Švédsko umožňují řídit autobusy už od 18 let, ale pouze na linkách do 50 kilometrů. Debata se vede také na úrovni EU, ani zde však zatím není uzavřena," řekl ČTK mluvčí Ministerstva dopravy Martin Brychta. Ke snížení věkové hranice přikročili i v Nizozemsku.

Podle Stejskala je potřeba umožnit mladým lidem za určitých podmínek usednout za volant autobusu již po absolvování střední školy. "To je totiž moment, kdy si spousta lidí hledá práci, ale řídit autobus ještě kvůli věku bohužel nemohou. A jakmile najdou mladí lidé pracovní uplatnění jinde, v pozdějším věku už je budeme lákat za volant jen velmi těžko, navíc za poměrně přísných podmínek a s vysokými vstupními náklady,“ dodal.

Autor: Filip Červinka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru