Otevřít menu
Doprava dnes
-

Řidiči versus tramvaje? Nejvíce nehod je při odbočování vlevo

Nejčastější příčinou nehody s účastí vozů Dopravního podniku města Brna je nedání přednosti v jízdě. Řidiči osobních vozů si při odbočování vlevo nevšimnou souběžně jedoucí tramvaje a dojde tak k nehodě, která ohrozí nejen oba šoféry, ale i cestující ve vozech. 

9:18 / 23. ledna 2022
Řidiči versus tramvaje? Nejvíce nehod je při odbočování vlevoi

Foto: Policie ČR

Počet nehod s účastí vozů DPMB se po loňském poklesu způsobeném covidovou situací zvýšil na 715, ale zůstává podprůměrný. Dopravní podnik města Brna na letošní rok připravil osvětovou kampaň Brnem bezpečně, jejíž jednotlivá témata se zabývají hlavně bezpečností. „V posledních deseti letech dojde na území města ročně k 2300 až 2800 dopravním nehodám, loňský rok patřil s číslem 2366 k těm lepším. Počty havárií těžce či smrtelně zraněných tak byly pod dlouhodobým průměrem. Silný provoz jde ruku v ruce s větším rizikem kolizí, proto se jako město snažíme, aby řidiči měli co nejvíce alternativ a vyhnuli se zatíženému centru města,“ vysvětluje primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Dopravní podnik města Brna pracuje na snížení počtu dopravních nehod. „Jednoznačně věřím ve zlepšení celkové situace dostavbou velkého městského okruhu na Tomkově náměstí a Žabovřeské. Ulevíme tím nejen osobní a nákladní dopravě, ale přispějeme i k plynulejšímu provozu linek městské hromadné dopravy. Začít ale musíme každý u sebe, řadě nebezpečných situací by se dalo větší pozorností při řízení předejít,“ uvádí primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Další rizikovou situací je objíždění překážky, kdy řidič osobního vozu vybočí ze svého pruhu do jízdní dráhy tramvaje. „V průběhu loňského roku došlo k 715 nehodám s účastí našich vozů. Více než třetina z nich je způsobena nedáním přednosti v jízdě. Nejčastěji jde o odbočování vlevo, kdy si řidiči osobních a jiných vozů nevšimnou souběžně jedoucí tramvaje a dochází ke střetům. Vzhledem k hmotnosti tramvaje pohybující se v desítkách tun a její brzdné dráze mohou mít tyto nehody vážné následky. Prosíme řidiče, aby byli při přejíždění trati vždy obezřetní,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. 

 

Autor: Bc. Filip Červinka (Zdroj: TZ DPMB)

zpět na články

inzerce

nahoru