Otevřít menu
Doprava dnes
-

Řízení letového provozu se bude podílet na bezpečné integraci dronů

Výzkum a vývoj nových technologií v oblasti uspořádání letového provozu v Evropě, přesně tím se zabývá program SESAR 3 (Single European Sky ATM Research).

22:17 / 17. ledna 2022
Řízení letového provozu se bude podílet na bezpečné integraci dronůi

Foto: Ilustrační obrázek (mdcr.cz)

V souladu se směřováním Evropské komise v této oblasti jsou cíle projektu SESAR 3 zaměřeny na digitalizaci evropského vzdušného prostoru, posílení ochrany životního prostředí a podporu chytré mobility. Řízení letového provozu ČR, s.p. bylo již od roku 2016 řádným členem předchozí podoby tohoto společenství s názvem SESAR Joint Undertaking (SJU) a od začátku se aktivně podílelo na vybraných projektech tohoto unikátního programu.

S ohledem na další vývoj a potřebu pokračování programu SESAR 2020 i po roce 2024 tak došlo na úrovni EU k rozhodnutí o pokračování tohoto programu, který nově ponese název SESAR 3. Nyní tak bude i samotný program SESAR řízen společným podnikem s označením SESAR 3 Joint Undertaking (S3JU), který dostal pověření vést tento program po dobu příštích deset let.

Zvýšení kvality a bezpečnosti služeb řízení letového provozu


Kromě dvou klíčových zakladatelů, jimiž jsou Evropská komise a organizace EUROCONTROL, je dalších více než padesát subjektů zakládajícími členy S3JU a to včetně Řízení letového provozu ČR, s.p. Celkový rozpočet programu představuje 1,6 miliardy eur do roku 2030.

ŘLP ČR, s.p. se bude aktivně podílet na vybraných projektech programu SESAR a to zejména v oblasti využití umělé inteligence a aplikace konceptu „Smart Sky“ pro bezpečnou integraci dronů v rámci řízení letového provozu. Na rozdíl od předchozího členství ŘLP ČR v SJU, které bylo založeno na členství společného konsorcia B4 vedeného polskou organizací letového provozu PANSA, je nyní podnik samostatným členem SESAR 3 Joint Undertaking.

Práce v rámci SESAR 3 Joint Undertaking již započaly a další postup byl stvrzen prvním oficiálním jednáním Řídící rady S3JU, které se konalo dne 14. prosince 2021. „SESAR 3 chápu jako aktivní podporu našim zákazníkům, a to prostřednictvím dalšího zvýšení kvality a bezpečnosti služeb řízení letového provozu při současném posílení prvků ochrany životního prostředí v rámci civilní letecké dopravy,“ komentoval vstup podniku do S3JU generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Ing. Jan Klas.

 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: Ministerstvo dopravy České republiky)

zpět na články

inzerce

nahoru