Otevřít menu
Doprava dnes
-

Roste zájem o plošné ceny paliv! Firmy a živnostníci ušetřili průměrně 2 Kč za litr

Loňské cenové šílenství posílilo zájem o plošné ceny paliv, které byly loni extrémní. Ty nutily firmy k úsporám. A proto se jak firmy, tak živnostníci uchýlili k využívání tzv. plošných cen paliv, které jsou dlouhodobě pod průměrem tržních cen. Data nákupní aliance Axigonu ukazují, že objem paliv natankovaných v režimu plošné ceny vzrostl o 14 %.

17:47 / 22. ledna 2023
Roste zájem o plošné ceny paliv! Firmy a živnostníci ušetřili průměrně 2 Kč za litri

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Axigon.

Z dlouhodobého hlediska se pohybují plošné ceny benzínu i nafty pod cenovým průměrem celého trhu

Průměrné ceny pohonných hmot loni nejprve pokořily do té doby nevídanou 40korunovou hranici, aby se pak přiblížily dokonce k úrovni 50 Kč/l. Přitom rok před ruskou invazí na Ukrajinu se ještě pohybovaly v důsledku doznívajících covidových omezení pod 30 Kč/l. Tlak na omezení nákladů nejprve kvůli dopadům pandemie a hned na to v souvislosti s válkou na Ukrajině vedl k tomu, že mnohé firmy doslova objevují tankovací karty, které mohou být výhodné i pro drobné podnikatele. „Umožňuje to koncept nákupní aliance, která sdružuje poptávku více podnikatelských subjektů bez ohledu na jejich velikost. To zajistí členským firmám podmínky jinak dostupné pouze velkým podnikům, a to bez závazků k minimálním odběrům,“ vysvětlil Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell. A dodává, že Axigon patří s 10 tisíci členských firem k největším odběratelům pohonných hmot v Česku. Hlavním benefitem dostupným dnes již i živnostníkům jsou tzv. plošné ceny pohonných hmot, které byly původně určené zejména velkým podnikům nebo autodopravcům. Plošná cena je vyhlašovaná zpravidla na týdenní bázi a pro držitele tankovací karty platí v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na lokalitu a místní ceny na výdejních stojanech. To může být extrémně výhodně kupříkladu při tankování na dálnici, kde bývají ceny paliv výrazně nadprůměrné.

„Z dlouhodobého hlediska se pohybují plošné ceny benzínu i nafty pod cenovým průměrem celého trhu. V roce 2022 činila průměrná úspora při využití našich tankovacích karet 2 Kč/l. V případě dálničních čerpaček ale dosáhla 3,30 Kč/l, přičemž v některých týdnech to bylo i 5 Kč/l,“ popsal Damir Duraković s tím, že 90 % celkového objemu pohonných hmot byl loni s tankovacími kartami Axigonu nakoupen právě za plošné ceny. Celkově šlo o necelých 70 milionů litrů pohonných hmot, což je meziročně o 14 % více. Na rozdíl od standardních totemových cen, které mají vždy určitou setrvačnost, reagují plošné ceny velmi pružně na aktuální vývoj na trzích. V loňském prvním cenově velmi turbulentním pololetí tak nastávaly i situace, kdy bylo možné například v celé síti Shell tankovat za nižší cenu než u nejlevnějších diskontních čerpaček. V době extrémních cenových výkyvů však nastávaly také opačné situace, kdy byly plošné ceny kvůli rychlým změnám krátkodobě výše než standardní stojanové ceny. „V takovém případě lze tankovací kartu ‚přepnout‘ z režimu plošné ceny do režimu klasické pevné slevy z aktuální ceny na dané čerpačce,“ doplnil Damir Duraković s tím, že sleva ze stojanových cen činí například v síti Shell pro firmy sdružené v Axigonu 1,20 Kč/l.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Axigon)

 

zpět na články

inzerce

nahoru