Otevřít menu
Doprava dnes
-

ŘSD: Dopravní stavby se letos kvůli prudkému růstu cen prodraží o miliardy

Dopravní stavby, které v Česku zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se letos kvůli prudce rostoucím cenám stavebních materiálů prodraží o několik miliard korun. Cenový růst stavebních materiálů umocnila ruská invaze na Ukrajinu a zároveň se zhoršila jejich dostupnost na trhu.

15:00 / 9. května 2022
 ŘSD: Dopravní stavby se letos kvůli prudkému růstu cen prodraží o miliardyi

Foto: Václav Pancer

Stát hledá možnosti, jak cenový růst stavebním firmám kompenzovat, jelikož nabídkové ceny vzešlé z veřejných soutěží byly kalkulovány před válkou a enormním zdražováním. Novinářům to dnes v Postřelmově na Šumpersku řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD letos hospodaří s rozpočtem 60 miliard korun, cenový růst podle jeho předběžného odhadu může činit až deset procent.

"Extrémní růst cen a vůbec dostupnost materiálů v současné době určitě ovlivňuje dopravní stavby. V tuto chvíli zatím ještě není stanoven způsob kompenzací, který by byl nastaven mezi ministerstvem dopravy, Státním fondem dopravní infrastruktury a jednotlivými zhotoviteli. Samozřejmě jednání probíhají a jsou v posledních měsících poměrně intenzivní. Hledá se cesta, abychom extrémní nárůsty dokázali z hlediska státních peněz zhotovitelům kompenzovat, protože na stavbách to opravdu způsobuje velké problémy jak finanční, tak i s dostupností," uvedl Mátl.

Zatím podle Mátla nepadlo rozhodnutí o tom, zda bude stát extrémní růst cen stavebních materiálů dodavatelům dopravních staveb finančně kompenzovat a případně jakým způsobem. Smlouvy na některé dopravní stavby obsahují inflační koeficient. ŘSD letos hospodaří s rozpočtem 60 miliard korun, cenový růst podle předběžného odhadu Mátla může činit až deset procent. Požadavky na kompenzace pro stavební firmy by tak mohly obnášet několik miliard korun. "Minimálně cenový nárůst takový je. Otázka je, jaká výše kompenzací bude," podotkl.

Podle Mátla nelze odhadnout, zda cenový růst ve stavebnictví bude dlouhodobý nebo se situace výhledově stabilizuje. "Věřím, že najdeme cestu tak, aby se našel kompromis z hlediska kompenzací," řekl Mátl, podle kterého ceny subdodavatelů dopravních staveb rostou prakticky ze dne na den. "Je velmi složité v těchto podmínkách stavět a držet vysoutěženou cenu, která byla nabídnuta v době, kdy k tomuto extrémnímu nárůstu (cen stavebních materiálů a prací) nedocházelo," upozornil Mátl.

Harmonogram velkých dopravních staveb podle Mátla nepříznivá situace na stavebním trhu zatím zásadně neovlivnila. "Staví se a nedochází k prodlužování staveb. Ale je to k dnešnímu dni a situace se může zhoršovat, protože válečný konflikt nekončí a i sankce vůči Rusku a dopady ještě mohou být v následujících měsících daleko větší, než jsou dnes," dodal Mátl.

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru