Otevřít menu
Doprava dnes
-

ŘSD začne na osmi místech měřit hluk na úseku dálnice D35 Časy – Ostrov

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne měřit hluk na novém úseku dálnice D35 Časy – Ostrov, která byla uvedena do provozu vloni v prosinci. Dodržení hlukových limitů je podmínkou kolaudace stavby.

13:15 / 31. března 2023
ŘSD začne na osmi místech měřit hluk na úseku dálnice D35 Časy – Ostrovi

Foto: ŘSD

Úroveň hluku se bude sledovat také v Časech, Lánech u Dašic, Dašicích, Prachovicích, Dolní Rovni, Čeradicích a Uhersku. "Nově navržená místa pro měření hluku budou prověřena Krajskou hygienickou stanicí a prováděcí laboratoří a teprve poté budou finálně odsouhlasena, případně zvolena místa jiná. O výsledcích místního průzkumu budou jednotlivé obce informovány," uvedlo ŘSD.

Podle Pardubického kraje se celodenní měření uskuteční na jaře a na podzim. Výsledky se musí vejít do hygienického limitu, který pro denní provoz činí 60 decibelů, v noci pak 50 decibelů. Pokud by byly hodnoty překročeny, muselo by ŘSD hluk z dálnice snížit, například výstavbou protihlukových stěn.

V úterý se uskutečnilo koordinační jednání specialistů ŘSD se zástupci obcí, krajské hygienické stanice a krajského úřadu. ŘSD nepředpokládá, že limity by mohly být překročeny, očekává se, že měření v praxi potvrdí závěry hlukové studie, která byla provedena před stavbou.

"Starostové mohou toto místo v obcích sami navrhnout podle podnětů občanů a znalosti okolí, nebo nechat změřit hluk v bodu určeném ŘSD, které vždy vybralo nejbližší budovu od tělesa dálnice," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS). První měření by se podle něj mohlo odehrát už v dubnu, zařízení bude umístěno na budovách po 24 hodin mimo svátky, víkendy a další klidové dny, aby výsledky co nejvíce odpovídaly skutečnému provozu na dálnici.

V minulosti si na hluk z dálnice stěžovali například obyvatelé obce Rokytno na Pardubicku, která leží poblíž úseku D35 Opatovice - Časy. Podle Kortyše ale měření u Rokytna ukázalo se, že i přes stížnosti nebyly porušeny hygienické limity a výsledky potvrdily závěry hlukové studie.

Autor: Filip Červinka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru