Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ruské aerolinky si mohou v Rusku registrovat pronajatá zahraniční letadla

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal zákon, který umožňuje, aby si ruské letecké společnosti v Rusku zaregistrovaly letadla pronajatá od zahraničních společností. Budou jim také moci vydávat osvědčení o letové způsobilosti. Informovala o tom agentura Reuters. Leasingové společnosti vypovídají smlouvy a žádají vrácení letadel. Dosud příliš úspěšné nebyly a podle odborníků se mohou právní spory mezi ruskými leteckými společnostmi a leasingovými společnostmi táhnout roky.

13:06 / 15. března 2022
Ruské aerolinky si mohou v Rusku registrovat pronajatá zahraniční letadla

Sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu dávají leasingovým firmám čas do 28. března, aby rozvázaly smlouvy s ruskými aerolinkami. Ruské letecké společnosti mají téměř 780 pronajatých letadel, z toho 515 ze zahraničí. Cena strojů ze zahraničí přesahuje deset miliard dolarů (227 miliard Kč).

Ruskému zákonu předcházelo oznámení leteckých úřadů na Bermudách a v Irsku, kde jsou registrována prakticky všechna dotčená letadla, že pozastavují platnost osvědčení o letové způsobilosti těchto strojů. Žádné letadlo přitom nemůže létat bez osvědčení letové způsobilosti vydaného úřadem pro civilní letectví v zemi, kde je registrováno. Cílem přeregistrování letadel do Ruska je tuto skutečnost obejít, uvedl jeden ze zdrojů Reuters.

Nastalá situace by mohla vést ke sporům mezi leteckými společnostmi a vlastníky pronajatých letadel. Mezinárodní pravidla navíc zakazují dvojí registraci letadel. Všeobecně se má za to, že leasingové společnosti pravděpodobně nebudou souhlasit s uvolněním svých letadel ze současných zahraničních registrů, které zvolily z obav ohledně spolehlivosti ruských předpisů.

"Registrace letadla bez dokladu o odhlášení z předchozího registru a také bez souhlasu vlastníka je nezákonná. Šlo by o neplnění leasingových smluv," uvedl poradce leteckých dopravců Bertrand Grabowski.

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija uvedla, že k 24. únoru bylo v zahraničí registrováno 776 letadel. Právě v tento den Rusko napadlo Ukrajinu. Rosaviacija minulý týden doporučila leteckým společnostem s letadly pronajatými ze zahraničí pozastavit lety do cizích destinací, což by pronajímatelům ztížilo snahu vzít si letadla zpět.

Přeregistrování letadel, která v Rusku patří zahraničním leasingovým společnostem, bylo jednou z očekávaných reakcí Moskvy na západní sankce. Rusko už dříve omezilo do konce roku export široké škály produktů. Tento zákaz se týká i zboží zahraničních společností působících v Rusku. Další opatření by mohla zahrnovat mimo jiné zamezení vstupu zahraničních lodí do ruských přístavů.

Čeká se také, zda Rusko přistoupí ke znárodnění majetku zahraničních firem, které opustí zemi. Ruská prokuratura už varovala mimo jiné společnosti Coca-Cola, McDonald's, Procter & Gamble, IBM a Yum Brands, pod kterou spadají řetězce KFC a Pizza Hut. Rusko pohrozilo i zatčením těch představitelů západních společností, kteří kritizují tamní vládu.

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru