Otevřít menu
Doprava dnes
-

Sdílení kola s lítačkou zdarma? Po čtvrt roce 72 000 výpůjček a užívání i v zimě

Za první tři měsíce pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy a poskytovatelů sdílených kol využilo možnost půjčit si kolo zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut již přes 7 200 lidí. 

19:02 / 18. ledna 2022
Sdílení kola s lítačkou zdarma? Po čtvrt roce 72 000 výpůjček a užívání i v ziměi

Foto: PID

Celkový počet výpůjček kol už přesáhl 72 tisíc a noví uživatelé přibývají každý den i teď v zimním období. Ukazuje se, že výhodná kombinace pražské MHD s jízdou na kole má smysl. Proto nyní připravuje Hlavní město Praha přerod tohoto pilotního projektu do trvalého provozu.

 

Od 11. října 2021, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tuto možnost v Lítačce aktivovalo více než 13 tisíc lidí a více než polovina z nich propojení aktivně využívá. Pražané si kola půjčují nejčastěji na dobu kolem 5 minut a více než tři čtvrtiny jich využilo tuto službu vícekrát. Největší zájem o sdílená kola je v uzlových bodech městské hromadné dopravy, zejména v oblastech Holešovic, Letné, Dejvic, Karlína a Starého Města. 

Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno cca kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i v dopoledním období. Lidé si kola půjčují i v noci, kdy registrujeme průměrně cca 40 výpůjček denně. „Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl a lidem využívajícím veřejnou dopravu přinášíme další benefit v podobě snadnějšího a zároveň zdravého pohybu po Praze. Proto jsme se rozhodli trvale zapojit sdílená kola do systému Pražské integrované dopravy,“ vysvětluje náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Začali jsme ve velkém přidávat cyklostojany


Lidé v Praze mohou kombinovat MHD se zapůjčenými koly a dostat se tak efektivně do všech částí hlavního města. „Chceme lidem nadále usnadňovat „první a poslední míli“ jejich cesty Prahou a ještě více zatraktivnit dlouhodobé kupony MHD. I proto jsme začali ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů,“ prozrazuje radní pro dopravu Adam Scheinherr. 

Nejen turisté si v Praze sdílená kola oblíbili. Mají mnoho přidaných hodnot. „Zájem o využití sdílených kol s Lítačkou trvá i přes zimní období – každý den nyní přibývá cca 30 nových uživatelů a třeba 3. ledna si kolo půjčilo téměř 900 lidí. Pokles zájmu o jízdu na kole je tak v zimě oproti srovnání s loňským rokem, kdy tato možnost pro Pražany nebyla, výrazně mírnější,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík.

 

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: TZ PID)

zpět na články

inzerce

nahoru