Otevřít menu
Doprava dnes
-

Siemens a jeho partneři postaví v Egyptě 2000 km vysokorychlostní železnice

Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2 000 kilometrů vysokorychlostní železnice. S odvoláním na oznámení německé skupiny o tom dnes informovala agentura Reuters. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).

9:36 / 29. května 2022
Siemens a jeho partneři postaví v Egyptě 2000 km vysokorychlostní železnicei

Foto: zelpage.cz

Dohodu egyptský Národní úřad pro tunely (NAT) uzavřel s konsorciem, které zahrnuje společnosti Siemens Mobility, Orascom Construction a Arab Contractors. Výsledný vysokorychlostní železniční systém bude šestý nejrozsáhlejší na světě. "Jedná se o největší zakázku v historii společnosti Siemens," uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Siemens Roland Busch.

Po dokončení bude egyptská vysokorychlostní síť sestávat ze tří železničních tratí. Jedna z nich, kterou Siemens v září nazval "Suezským průplavem na kolejích", spojí pobřeží Rudého a Středozemního moře.

Vlaky na ní zkrátí dobu jízdy o polovinu. Budou přepravovat pasažéry i náklad. Spojení o délce 660 kilometrů bude zahrnovat hlavní trať určenou pro přepravu více než 30 milionů cestujících ročně a také nákladní trať, která povede mezi rudomořským přístavem Ajn Suchna a středomořskými přístavy Alexandrie a Marsa Matrúh. Ajn Suchna je významný přístav a průmyslový komplex jižně od Suezského průplavu, nejrychlejšího námořního spojení mezi Evropou a Asií.

Hodnota podílu Siemensu zahrnuje 2,7 miliardy eur za první trať, na jejíž výstavbě se stejné strany dohodly loni v září. Co se týče zbylých dvou tratí, jedna má vést z Káhiry do Asuánu na jihu země a druhá propojí Luxor s městy Hurgada a Safáda u Rudého moře, uvedla loni egyptská společnost Orascom.

Publikoval: Bc. Karel Geba (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru