Otevřít menu
Doprava dnes
-

Peníze do silnic. Středočeští zastupitelé uvolnili miliony

Středočeští zastupitelé dnes jednali také o opravách silnic. Schválili jednak navýšení rozpočtu o 100 milionů korun, které budou využity na opravy silnic II. a III. tříd po letošní zimě. Kromě toho podpořili také Příspěvek z takzvaného Fondu homogenizace krajské dopravní infrastruktury pro prvních devět obcí, který činí cca 26,5 milionu korun.

11:15 / 14. září 2021
Peníze do silnic. Středočeští zastupitelé uvolnili miliony

Středočeský Fond homogenizace krajské dopravní infrastruktury je určen obcím, které provádějí pokládku infrastrukturních sítí, tedy plynu, vody, kanalizace, elektřiny nebo telefonu. „Když se v obci začne kopat do silnice kvůli inženýrským sítím, lidé si vždycky dělají starosti, jak se to následně promítne do kvality silnice. S tím chceme obcím pomoci a přispět svým podílem, aby mohly být tyto práce z jejich strany provedeny rychle, kvalitně a měly menší dopad do jejich rozpočtů, a současně aby i po zásahu do vozovky byla pak silnice znovu kvalitně opravená,“ zopakoval smysl vzniku fondu homogenizace Martin Kupka (ODS). Dotace je určená výhradně na homogenizaci silnic II. a III. třídy po provedení zásahu souvisejícího s pokládkou či úpravou inženýrských sítí obce.

„Prozatím jsme schválili příspěvek pro první vlnu žadatelů, o dalších zhruba 75 milionů mohou obce stále žádat až do 30. září, neboť ve fondu bylo alokováno celkem 100 milionů korun,“ říká radní pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS).

Maximální výše dotace je pro rok 2021 stanovena na 600 korun na metr čtvereční homogenizované silnice II. a III. třídy. Výše dotace pak vychází z 50 % průměrných cen obvyklých.

Zastupitelé schválili také navýšení příjmové a výdajové části rozpočtu Středočeského kraje na rok 2021 ve výši 100 milionů korun. Tyto finanční prostředky budou využity na opravy silnic II. a III. tříd po zimě.

„Celkový součet škod na středočeských silnicích po letošní zimě je hrozných 330 miliónů korun. Navíc samotná zimní údržba vysála z rozpočtu kraje výrazně více peněz než v předchozích letech. Dopad je tedy dvakrát těžký. Nová injekce do středočeských silnic je nanejvýš potřebná. Sto milionů korun okamžitě využijeme k potřebným souvislým opravám silnic. Řidiči tento krok kraje brzy uvidí,“ dodal náměstek hejtmanky Martin Kupka.

„Pro vedení Středočeského kraje je důležité, aby byly silnice v perfektním stavu. Rozpočet krajské správy a údržby silnic je v letošním roce o více než 1,6 miliardy korun vyšší než v roce předchozím. A jsem rád, že jsme ho mohli navýšit o dalších 100 milionů korun a zajistit tak opravu všech zimních škod,“ upřesnil náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN).

zpět na články

inzerce

nahoru