Otevřít menu
Doprava dnes
-

ŠKODA Group poslala vlak Moravia do zkušebního provozu

První čtyřvozový elektrický vlak Moravia od Škoda Group vyrazil do zkušebního provozu. Cestující si tak nově mohou užívat tento vlak. Jde o první z 31 čtyřvozových vlaků, jež si Jihomoravský kraj u Škoda Group objednal. Vlak poprvé vyjel na linku S2 z Brna do Letovic jako spoj OS 4714. Jihomoravský kraj navíc obdržel šest dvouvozových jednotek.

10:34 / 23. ledna 2023
ŠKODA Group poslala vlak Moravia do zkušebního provozui

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Jihomoravský kraj.

Nasazení druhého typu vlaků dodávaných na jih Moravy je důležitý milník v projektu

„Nasazení druhého typu vlaků dodávaných na jih Moravy je důležitým milníkem v projektu. Zároveň se nám v tomto týdnu podařilo zákazníkovi předat do jeho majetku všech šest krátkých jednotek, a tak může být naše radost dvojnásobná. První čtyřvozová jednotka dnes vyrazila do zkušebního provozu a v následujících týdnech ji budou postupně doplňovat další až jich bude na jihomoravských tratích jezdit všech 31. Nezbývá než vlakům popřát mnoho spokojených cestujících a miliony naježděných kilometrů,“ řekl Tomáš Ignačák, President CZ/SK ve Škoda Group.

„Lidé na jižní Moravě si zaslouží kvalitní podmínky pro cestování, které odpovídají 21. století. Vlakové soupravy MORAVIA jsou perfektně vybavené moderní nízkopodlažní jednotky podle našich požadavků. Od loňského podzimu už mohou cestující na linkách S2 a S3 nebo S51 na některých spojích využívat krátké soupravy MORAVIA, od dneška to bude první čtyřvozová,“ dodal radní pro dopravu Jiří Crha.

„Vlaky jsou postavené na platformě RegioPanter a jsou určeny pro provoz na příměstských a regionálních linkách. Název Moravia symbolicky odkazuje na historicky první lokomotivu, která kdy přivezla vlak do Brna. Vlaky mají červenobílý design a každá souprava je pojmenována po některé z odrůd vína, které se na jihu Moravy pěstují,“ prozradil k výbavě vlaků Jan Švehla tiskový mluvčí Škoda Group a dodal: „Ve vlacích Moravia si mohou cestující užít větší komfort i prostor. Jednotky jsou vybaveny sedadly umístěnými na tzv. cantilevrech (tzn. připevněné do boku vozidla), které poskytují více místa pro zavazadla. Cestující ocení bezbariérové vstupy i větší prostor pro kočárky a kola. Jízdu zpříjemní výkonná klimatizace, připojení Wi-Fi, nabíjecí USB porty i zásuvky na 230 V.“

Ve vybavení jednotek nechybí ani moderní informační a kamerový systémem, který bude na obrazovky náhodně promítat záběry z různých míst vlaku jak strojvedoucímu, tak cestujícím, a to včetně záběrů z přední vnější kamery. Zajímavostí jsou i okna prostupnější pro mobilní signál. Seznam výbavy vlaků Moravia obsahuje i soupravy AED tedy defibrilátory. Ty mohou pomoci zachránit život při srdeční zástavě cestujících přímo ve vlaku. Všechny jednotky jsou osazeny také nejmodernějším evropským zabezpečovačem ETCS, který se stává standardem na evropských železnicích a zajišťují vyšší bezpečnost na ní. Všechny vlaky z této zakázky mají také přímé spojení s IDS JMK a díky tomu je možné zobrazit na informačních displejích vlaku mimořádné informace z provozu či je přímo ohlásit skrz audio systém vozidla.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: Škoda Group)

 

zpět na články

inzerce

nahoru