Otevřít menu
Doprava dnes
-

Sněžení komplikuje dopravu v Ústeckém kraji a ve středních Čechách

Husté sněžení komplikuje od rána dopravu v Ústeckém kraji a ve středních Čechách. Kolem 06:30 byla kvůli sněžení a silnému větru uzavřena dálnice D8 na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Provoz byl už obnoven, tvoří se ale kolony. S problémy se potýká autobusová doprava kolem Prahy. Policie ve Středočeském kraji zaznamenala větší množství nehod.

12:24 / 4. prosince 2021
Sněžení komplikuje dopravu v Ústeckém kraji a ve středních Čecháchi

Foto: ŘSD

Meteorologové v pátek varovali, že naseverovýchodě Česka a na Liberecku bude dnes foukat silný vítr s nárazy přes 65 km/h. Na jihu republiky se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka.

Královehradecký kraj

Na některých vedlejších silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje dnes ráno zůstávala vrstva sněhu, místy, hlavně v lesních úsecích, zledovatělého. Řidiči by měli být zvláště opatrní v nejvyšších partiích Orlických hor, na horské silnici na Pomezní Boudy v Krkonoších a pak také na Jičínsku v oblasti Nové Paky. Hlavní silniční tahy v kraji byly většinou holé, suché, vymrzlé, sjízdné bez omezení, vyplynulo z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Královéhradeckém kraji dnes ráno bylo většinou oblačno, teploty se pohybovaly nejčastěji od minus jednoho do minus třech stupňů Celsia, na horách bylo kolem minus pěti.

Meteorologové na dnešek v kraji předpovídají zataženo až oblačno, od západu postupně na většině území občasné sněžení, odpoledne postupně v polohách pod 800 metrů srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle se mohou vyskytnout mrznoucí srážky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia, na horách by mělo mrznout celý den. Vítr má vát mírný, na horách čerstvý, v nárazech může dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h. Na horách se místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji jsou dnes silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Jablonecku leží na komunikacích zledovatělá vrstva sněhu, na Českolipsku sněží. V okolí krajského města jsou silnice vymrzlé, vyplývá z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic.

Srážky se objevují v různých částech kraje. Silničáři vyjeli s posypem do hor, ale i do nižších poloh, například na trasu ve směru z Nového Boru na Děčín. V části Krkonoš na území Libereckého kraje jsou silnice druhé a třetí třídy zledovatělé, leží na nich vrstva sněhu. Obdobná situace je v okrese Jablonec nad Nisou.

V regionu bude podle informací krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu na většině území dnes sněžit a foukat má mírný vítr, který bude večer slábnout.

Moravskoslezský kraj

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou většinou holé, suché a sjízdné bez omezení. V Jeseníkách na Bruntálsku jsou ale vozovky vymrzlé a řidiči by tam měli jezdit se zvýšenou opatrností, protože místy se může vyskytovat námraza. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro nákladní vozy těžší 12 tun je stále uzavřený zhruba pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi Frýdlantem nad Ostravicí a částí Bílé Hlavatou. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude v kraji oblačno, odpoledne a večer přijde od západu občasné sněžení, v nižších polohách i déšť se sněhem. Teploty budou mírně nad nulou, v horách pod nulou. Na horách se můžou místy tvořit sněhové jazyky.

Pardubický kraj

Většina silnic nižších tříd ve vyšších polohách Pardubického kraje byla ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Na hlavní silnici číslo 11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda zůstávala v platnosti výstraha nařizující řidičům použit sněhové řetězy. V okolí Lanškrouna ve vyšších polohách se na silnicích v lesních úsecích vyskytovaly zbytky zmrazků, vyplynulo z ranního hlášení silničářů. Hlavní silniční tahy v kraji byly většinou sjízdné bez omezení. Pro jižní část Pardubického kraje dnes platí výstraha před ledovkou.

V Pardubické kraji bylo ráno většinou oblačno, teploty se pohybovaly od minus jednoho do minus třech stupňů Celsia, na horách kolem minus pěti.

Meteorologové na dnešek v Pardubickém kraji předpovídají zataženo až oblačno, od západu postupně na většině území občasné sněžení, odpoledne postupně v polohách pod 800 výškových metrů srážky smíšené nebo dešťové. Ojediněle se mohou vyskytnout srážky mrznoucí.

"Při mrznoucích srážkách se bude večer zejména na Českomoravské vrchovině místy vytvářet ledovka," uvedli na webu meteorologové.

Nejvyšší denní teploty budou mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia, na horách pod nulou. Vítr má vát mírný, na horách silný, v nárazech může dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h. Na horách se mohou místy tvořit sněhové jazyky.

Praha

V Praze začalo dnes ráno hustě sněžit. Ulice a chodníky, a to i v centru hlavního města, pokryla první souvislejší sněhová pokrývka nynější zimní sezony. Napadaný sníh vyjelo po 07:00 odklízet všech 71 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic a dalších víc než 50 kusů menší techniky určených na úklid vedlejších ulic a chodníků. Na dotaz ČTK to uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která zimní údržbu v Praze zajišťuje. Zejména v kopcích či okrajových částech města měly problémy autobusy MHD.

"Hlavní komunikace jsou sjízdné, pouze místy mohou být zbytky mokrého tajícího sněhu nebo pouze mokré," uvedla dopoledne Lišková. Žádná vážnější nehoda se v ulicích hlavního města zatím nestala.

Některým lidem sníh zkomplikoval cestu veřejnou dopravou. Pražský dopravní podnik a společnost Ropid ráno hlásily, že problémy měly městské i příměstské autobusy například na západním okraji města - v oblasti Kopaniny, v kopci na Julisku, ve stoupání ze Sedlce na Suchdol či směrem na Roztoky. Některé úseky nebyly sjízdné i na opačném konci metropole, v Klánovicích nebo na severu mezi Ládvím a Bulovkou. Během dopoledne se až na výjimky postupně dařilo vozovky uklidit a provoz obnovit podle jízdních řádů.

Zimní údržbu komunikací zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS). Silnice a chodníky uklízejí v několika tzv. pořadích. V prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra. Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízejí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

V případě chodníků se silničáři v první řadě zaměřují na přístupové cesty ke školám, zdravotnickým a sociálním zařízením či budovám úřadů. Sníh odklízí také ze zastávek MHD, cest ke stanicím metra či vlakovým a autobusovým nádražím.

Středočeský kraj

Dopravu ve středních Čechách dnes zkomplikovalo sněžení. S problémy se potýká autobusová doprava kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Policie v celém kraji zaznamenala větší množství nehod, většinou se obešly bez zranění, vyplynulo z informací policie a Pražské integrované dopravy (PID). Krajští cestáři měli dopoledne v terénu 124 vozů zimní údržby.

Na silnicích ráno ležela sněhová vrstva a jízdu ztěžovala i zhoršená viditelnost kvůli srážkám. Dopoledne na silnicích zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Problémy kvůli počasí měly některé příměstské autobusy. "Na příměstských linkách vlivem nesjízdnosti nastává zpoždění a operativní zrušení některých zastávek. V oblasti Mělníka je očekáváno zpoždění na autobusových linkách v řádu desítek minut," uvedla Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Policejní mluvčí Michaela Richterová ČTK řekla, že policisté ve Středočeském kraji zaznamenali od 7:00 do 10:00 zhruba 30 až 40 dopravních nehod. "Většinou to bylo bez zranění nebo s lehkým zraněním," uvedla. Auta podle ní většinou dostala smyk a skončila v příkopech nebo narazila do jiných vozidel. "Ale nemám hlášeno nějaké těžké zranění nebo něco většího," dodala Richterová.

Sněžení či sněhové přeháňky byly ráno hlášeny i na hlavních tazích včetně dálnic, například na Pražském okruhu nebo na dálnici D5 ležely zbytky sněhu po chemickém ošetření. Vrstvu nového sněhu odklízeli cestáři na silnicích I/9 a I/16 na Mělnicku. Dopoledne ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření například na dálnici D8.

Krajští silničáři v noci vyjížděli hlavně na Kutnohorsku. Střediska mají v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Například středisko v Kutné Hoře mělo v noci na dnešek 40 výjezdů a středisko v Benešově 11, informovala ČTK mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová. Dopoledne měli silničáři v terénu 124 vozů zimní údržby. "Silnice v oblasti Benešov uklízí 29, v oblasti Kladno 39, v oblasti Mnichovo Hradiště 25 a v oblasti Kutná Hora 31 vozů. Každý vůz obstarává jeden okruh," uvedla mluvčí. Celkově mají krajští silničáři k dispozici přes 160 sypačů a 70 traktorů.

Teploty v regionu se ráno pohybovaly od minus tří do minus šesti stupňů Celsia, přibývalo oblačnosti a foukal mírný vítr.

Ústecký kraj

Husté sněžení a silný vítr ráno zkomplikovaly provoz na dálnici D8 u Ústí nad Labem. Silnice byla kolem 06:30 uzavřena na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Provoz byl obnoven nejprve pro osobní vozy a nyní i pro kamiony, tvoří se ale kolony. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra. Sníh leží na cestách v celém Ústeckém kraji. Silničáři mají v terénu veškerou techniku.

Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkách policisté ráno dočasně uzavřeli také tunely Libouchec a Panenská mezi 83. a 85. kilometrem, po 07:00 byly už znovu průjezdné pro osobní vozidla. "Odtahová služba se postarala o nákladní vozidlo. Nabádáme řidiče, aby přizpůsobili jízdu stavu vozovky," řekla ČTK mluvčí krajské policie Alena Bartošová.

Na dalších místech D8 dopravu blokovaly uvízlé kamiony nebo nehody. Motoristé musí zatím počítat s kolonami vozidel v obou směrech mezi Ústím a hranicí s Německem.

Sníh leží také na silnici I/7 ve stoupání z Chomutova k hranicím s Německem. Rozbředlý sníh pokrývá cesty v Krušných horách, kam se mohou dnes vydat běžkaři na první upravené trasy. Sníh je i na vozovkách nižších tříd na Litoměřicku či Lounsku. Na silnici I/9 v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku jsou sněhové jazyky. "Ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje leží na silnicích sníh nebo rozbředlý sníh. Zatím se s mírnými komplikacemi daří udržovat cesty sjízdné, ale nabádáme k velké opatrnosti," řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

Zasněžené jsou také chodníky v Ústí nad Labem i jinde v regionu. Od rána řešili policisté řadu dopravních nehod, podle Bartošové se zatím všechny obešly bez vážných zranění či nutnosti uzavírat silnice.

V kraji bude podle předpovědi regionální pobočky Českého hydrometeorologického ústavu dnes převážně zataženo, na většině území se sněžením, večer ojediněle i déšť se sněhem nebo mrznoucí déšť. Mírný jižní vítr bude přes den slábnout.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru