Otevřít menu
Doprava dnes
-

Sonda Lucy mířící k Jupiteru bude zkoumat planetky na jeho oběžné dráze

Z floridského Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší sluneční soustavy.

16:08 / 18. října 2021
Sonda Lucy mířící k Jupiteru bude zkoumat planetky na jeho oběžné dráze

Lucy má být první sondou na sluneční energii, která se bude pohybovat tak daleko od Slunce. Její dvanáctiletá mise přijde na 981 milionů dolarů (21 miliard korun).

"Každý z pozorovaných asteroidů vydá část historie naší sluneční soustavy, naší historie," řekl na tiskové konferenci ředitel vědecké divize NASA Thomas Zurbuchen.

Nad prvním z asteroidů má Lucy být roku 2025, k posledním dvěma pak dorazí roku 2033. Největší z nich měří v průměru 95 kilometrů. Přiblížit se k nim má na vzdálenost 400 až 950 kilometrů rychlostí 24.000 kilometrů za hodinu.

Sonda dostala jméno po kosterním nálezu samice australopitéka v Etiopii v roce 1974. Ti, kdo ji našli, v té době poslouchali píseň skupiny Beatles Lucy in the sky with diamonds.

"Dáme na Lucy diamant," řekl před vypuštěním sondy Phil Christensen, který ovládá jeden z přístrojů na Lucy, na němž je diamant. Bude měřit infračervené světlo, což umožní stanovit teplotu na povrchu asteroidů. "Budeme srovnávat měření pořízená za dne a za noci, takže budeme moci určit, zda je povrch z kamene nebo z jemného prachu a písku," řekl Christensen. Kámen se za tmy zchlazuje pomaleji než písek.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK, foto: Reuters)

zpět na články

inzerce

nahoru