Otevřít menu
Doprava dnes
-

Soudní spor mezi Leo Mobility a Českými drahami končí smírem

Společnost Leo Mobility nebude nadále pokračovat v soudních řízeních týkajících se údajných podnákladových cen Českých drah na trati Praha – Ostrava. Evropská komise ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádné protisoutěžní chování neshledaly a svá šetření před časem uzavřely.

11:40 / 4. července 2023
Soudní spor mezi Leo Mobility a Českými drahami končí smírem

Společnosti Leo Mobility a České dráhy si od dohody slibují narovnání vzájemných vztahů a současně zlepšení podmínek pro další rozvoj udržitelné veřejné dopravy, který bude založený na principech zdravé konkurence v ceně a kvalitě služeb.

“Kauza se vlekla dlouhé roky a rozhodnutí Evropské komise i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jsou pro nás zadostiučiněním. Nynější dohoda se společností Leo Mobility se týká souvisejícího národního sporu v této kauze. Vzájemným vztahům to určitě prospěje,” říká předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Společnosti Leo Mobility a České dráhy se po vzájemných jednáních navazujících na rozhodnutí Evropské komise ze dne 29. 9. 2022 a na rozhodnutí českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ze dne 10. 2. 2023, které nepotvrdily prověřovaná podezření o možném protisoutěžním jednání Českých drah na trati Praha – Ostrava, formou soudem schváleného smíru dohodly, že Leo Mobility nebude pokračovat v souvisejících sporech, a nebude tak nadále uplatňovat v soudních řízeních žádné nároky z titulu stanovení jízdného Českých drah na trati Praha – Ostrava. 

Evropská komise uzavřela antimonopolní šetření údajných podnákladových cen na lince Praha – Ostrava loni v září. Na základě všech důkazů, které národní dopravce předložil, neshledala na straně Českých drah závadné jednání. Případ označovaný Evropskou komisí jako Falcon byl v šetření cca 12 let a týkal se údajného zneužití dominantního postavení ze strany Českých drah na lince Praha – Ostrava. 

“České dráhy od začátku trvaly na tom, že z jejich strany nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání. Evropské komisi o tom předložily řadu důkazů. Žádné závadné jednání ze strany ČD následně neshledal ani ÚOHS,” uzavírá Michal Krapinec. 

Autor: Karel Geba (zdroj: TZ ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru