Otevřít menu
Doprava dnes
-

Spojení veřejné dopravy a sdílených kol se osvědčilo. Bude fungovat i nadále

Spolupráce Pražské integrované dopravy s poskytovateli sdílených kol jasně prokázala, že tento způsob pohybu po Praze má smysl. Výhodná kombinace veřejné dopravy a jízdy na kole pro první nebo poslední část cesty po městě bude pokračovat.

10:25 / 14. července 2022
Spojení veřejné dopravy a sdílených kol se osvědčilo. Bude fungovat i nadálei

Foto: www.rekola.cz

Hlavní město vysoutěžilo veřejnou zakázku na další čtyři roky. Stávající poskytovatelé, tedy společnosti Rekola a Nextbike v projektu zůstávají. Cestující s platným elektronickým předplatním kuponem pro Prahu si budou moci půjčit sdílené kolo na 15 minut zdarma až dvakrát denně.

„Pilotní projekt spolupráce sdílených kol a Pražské integrované dopravy běžel od října 2021 a za tu dobu ho využilo přes 23 tisíc lidí, kteří provedli celkem 343 tisíc výpůjček. Jen za poslední tři měsíce bylo výpůjček přes 191 tisíc. Rekordním dnem byl 23. červen, kdy evidujeme 3239 výpůjček,“ informoval Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy.

„Na základě úspěšného pilotního provozu jsme vysoutěžili veřejnou zakázku, ve které budou systém za stejných podmínek jako dosud provozovat stávající poskytovatelé sdílených kol, společnosti Rekola a Nextbike. Ti se také zavázali, že postupně ve spolupráci s jednotlivými městskými částmi zajistí dostupnost kol nejméně u 90 % stanic metra,“ doplnil k projektu Libor Šíma, vedoucí odboru dopravy pražského magistrátu.

„Výhodná kombinace pražské Lítačky a služby sdílených kol výrazně zlepšuje možnosti pohybu po Praze. Ze získaných dat se ukázalo, že nejčastěji si lidé takto půjčují kola právě u stanic metra nebo tramvajových zastávek. Cyklistická doprava je tak skvělým prostředkem, jak se od stanice MHD nebo vlaku dostat domů nebo do práce co nejrychleji,“ upřesnil ředitel ROPID Petr Tomčík.

„Pokud uživatel Lítačky na svých trasách často přesahuje hrazených 15 minut, může si v aplikaci Rekola připlatit 59 Kč za balíček Plus, který mu všechny jízdy na Lítačku prodlouží až na 30 minut,“ přidal informace k doplňkové nabídce poskytovaných kol firmou Rekola Vít Ježek.

Podobně výhodnou nabídku pro cestující, jimž nestačí čtvrt hodiny, nabízí též druhý poskytovatel, tj. společnost Nextbike: „Nestačí-li uživatelům na přejezd 15 minut, mohou si v aplikaci Nextbike pořídit za 169 Kč měsíční předplatné, které jim jízdy na Lítačku prodlouží na 45 minut. V ceně tohoto předplatného navíc získají dalších až 18 jízd do 30 minut zdarma každý den,“ vysvětlil Tomáš Karpov z Nextbike.

Každý majitel platné elektronické předplatní jízdenky pro území Prahy (nahraný na kartě Lítačka, v mobilní aplikaci PID Lítačka nebo na platební kartě či In Kartě Českých drah), který svůj aktivní účet v Lítačce propojí s aplikacemi provozovatelů sdílených kol Rekola nebo Nextbike, může zdarma využít prvních 15 minut od vypůjčení kola, a to až dvakrát denně.

K výpůjčce kola je zapotřebí stáhnout si mobilní aplikaci poskytovatele služby sdílených kol. Pro první vypůjčení je  potom v aplikaci nutné propojit účet v rámci bikesharingu s účtem uživatele v systému PID Lítačka. K přihlášení stačí zadat e-mail a heslo. V případě, že si ho uživatel elektronického kuponu PID nepamatuje nebo ještě není registrovaný, lze jej snadno nastavit na www.litacka.cz. Každé další zapůjčení kola je snadné. Systém si pamatuje propojení s Lítačkou včetně nároku na bezplatnou čtvrthodinu až dvakrát denně u jakéhokoli poskytovatele.

Veškeré podrobnosti jsou uvedené na webových stránkách Pražské integrované dopravy.  

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: pid.cz)

Spojení veřejné dopravy a sdílených kol se osvědčilo. Bude fungovat i nadále Foto: www.nextbikeczech.com . Spojení veřejné dopravy a sdílených kol se osvědčilo. Bude fungovat i nadále Foto: www.nextbikeczech.com .
zpět na články

inzerce

nahoru