Správa železnic vyhlašuje společně s ČZU v Praze zajímavou soutěž!
Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze ve spolupráci se Správou železnic vyhlašuje studentskou soutěž „Projekt nového dřevěného přístřešku Správy železnic“. Soutěž je určená pro všechny studenty FLD ČZU.
Soutěž je určena pro studenty, kteří mají chuť se ve spolupráci se studenty Architektury FAST, VŠB-TUO, FA ČVUT, FS ČVUT zapojit do návrhu nového dřevěného přístřešku, který by se po splnění daných požadavků mohl stát součástí typizovaných staveb na české železnici.
Podrobnější informace včetně registrací najdete v odkazu ZDE.
V srpnu letošního roku nemohl uniknout pozornosti fanoušků železnice dřevěný přístřešek v mníšecké železniční stanici. O ní se psalo v souvislosti s pamětní cedulí, jež disponuje vtipným textem. O co přesně šlo? Členové a sympatizanti mníšeckého Okrašlovacího spolku odhalili ve středu 10. srpna 2022 pamětní ceduli na místě, které obvykle nebývá podobnými poctami zahrnováno. Smaltovanou tabulku připevnili na dřevěný objekt bývalých dřevěných záchodů v mníšecké železniční stanici.
Zeleně natřená budka, která po více než jedno století poskytovala úlevu mnoha cestujícím, si dozajista pozornost zasloužila i z toho důvodu, že je nejspíše jedním z posledních zařízení tohoto typu na české železnici! Dřevěný přístřešek v mníšecké železniční stanici je jedním ze tří původních a dosud stále stojících drážních budov z roku 1897. Pamatuje časy rakousko-uherského mocnářství, navíc sloužil svému účelu před třemi lety! Dřevěný přístřešek míval dva vchody – zvlášť pro ženy a muže. Klíče si cestující tehdy vyzvedávali u výpravčího ve stanici.
Dříve se v zadní části „domečku“ nacházela tzv. lampárna, kde železničáři měli uskladněné barvy, oleje, lampy a další materiál. Aktuálně je celý objekt již zcela zamčený a jeho užitečnou roli převzala vedle stojící plastová mobilní toaleta.
Autor: Filip Červinka (zdroj: fld.czu.cz).
