Otevřít menu
Doprava dnes
-

Správa železnic zahájila projekční práce na dalším úseku sítě vysokorychlostních tratí

Příprava nových vysokorychlostních tratí (VRT) nadále zrychluje. Správa železnic uzavřela další smlouvu na projekční práce, tentokrát pro VRT Vysočina fáze I. Dokumentaci pro územní rozhodnutí úseku mezi Velkou Bíteší a Brnem připraví společnost AFRY VRT Brno. Stavební práce by na této trati měly být zahájeny v roce 2025.

12:43 / 9. prosince 2022
Správa železnic zahájila projekční práce na dalším úseku sítě vysokorychlostních tratí

Stavební správa VRT vybrala zhotovitele dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR). V řízení uspělo sdružení AFRY VRT Brno, složené ze společností AFRY CZ a ÅF-Infrastructure. Dodavatel připraví technický návrh zhruba 30kilometrového úseku, žádost o vydání územního rozhodnutí, přírodovědný průzkum a dokumentaci pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Vysokorychlostní trať bude podle smlouvy vytvořena v informačním modelu BIM. V neposlední řadě bude dodavatel spolupracovat při aktualizacích Zásad územního rozvoje dotčených krajů.

Dvoukolejná trať bude navržena pro rychlost 320 km/h a vybavena evropským zabezpečovačem ETCS. Na stávající železniční infrastrukturu bude napojena sjezdem Velká Bíteš, na kterém vznikne stejnojmenná zastávka. Napojení bude podle návrhu využívat dálková doprava mezi hlavním městem a Brnem pro obsluhu severní části Kraje Vysočina. Druhý sjezd je plánován do uzlu Brno, resp. do Modřic.

VRT Vysočina fáze I je součástí vysokorychlostní trati RS 1/2 Praha – Brno – Ostrava/Břeclav. Stavební práce na tomto rameni by podle platného harmonogramu měly začít v roce 2025, kdy Správa železnic plánuje zahájení výstavby několika dalších úseků nové vysokorychlostní sítě. 

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru