Otevřít menu
Doprava dnes
-

Sprejerství uměním: Děti pomalovaly zdi pod Brněnským mostem

Děti z Dětského domova se školou v Jihlavě (DDŠ) vytvořily na zdi podzemní nádrže pod Brněnským mostem mural art podle vlastních návrhů a pod dohledem zkušeného umělce. Vernisáž proběhne 1. listopadu, dorazit můžete i vy!

10:21 / 29. října 2021
Sprejerství uměním: Děti pomalovaly zdi pod Brněnským mostemi

Foto: jihlava.cz

Černobílé a barevné malby postav vznikaly pod vedením zkušeného streetartového umělce Dimitrije Proškina tvořícího pod pseudonymem ChemiS, který zde využil jedné volné plochy pro svůj vlastní obraz tematicky vyjadřující sociální inkluzi. Navíc o průběhu celého procesu děti navíc točí na mobilní telefony dokumentární film, a to ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu.

Na mojí postavě budou znaky nemocnice, protože bychom bez ní byli v dnešní době úplně kaput. Já sám jsem byl na operaci a samotnému mi to pomohlo. Na druhé budou drogy, protože se v dnešní době hodně fetuje a jsou s tím problémy. Mám to tam zase z osobního hlediska, kvůli tomu jsem právě v jihlavském domově,“ uvedl při tvorbě jeden z žáků zapojených do programu. „Myslím, že to je jak dělané pro naše děti, protože sprejerství zná z ulic každý, ale bohužel v tom negativním slova smyslu. Jsem ráda, že se děti podívají na to, že se to dá dělat i jinak,“ doplnila vychovatelka z DDŠ.

Cílem je zapojit děti znevýhodněných sociálních skupin


Projekt OUR STREET OF ART, realizovaný Agenturou pro evropské projekty a management (EPMA), vznikl ve spojení výzvy Jihlava vzdělává kulturou a mezinárodního projektu STAR (Street Art For Social Inclusion), který probíhá zároveň ve 14 evropských městech, například také v Lisabonu či Amsterdamu. Hlavním cílem je aktivní zapojení dětí ze znevýhodněných sociálních skupin do dění ve společnosti prostřednictvím kultury, konkrétně street artu a přidružených audiovizuálních aktivit, upřesnila projektová manažerka EPMA Kateřina Moreira.

Výsledné mural art budou prezentovány v rámci Slavnostní vernisáže, která se uskuteční v pondělí 1. listopadu 2021 od 16:00 u podzemní nádrže pod Brněnským mostem za přítomnosti dětí z DDŠ, ChemiSe a primátorky města paní MgA. Karolíny Koubové.

 

Autor: Bc. Jakub Cimburek (zdroj TZ města Jihlava)

zpět na články

inzerce

nahoru