Otevřít menu
Doprava dnes
-

Stanice pražského metra Malostranská se dočká nové vzduchotechniky

Stanice pražského metra A Malostranská se dočká nové vzduchotechniky, která zajišťuje větrání služebních, provozních i veřejných prostor stanice. Důvodem výměny je stáří zařízení a rovněž úspora energie.

16:58 / 16. května 2022
Stanice pražského metra Malostranská se dočká nové vzduchotechnikyi

Foto: dab.praha.rozhlas.cz

Město bude modernizovat rovněž další stanice. Z evropských fondů na ně dostane 23 milionů korun.

„Díky modernizaci vzduchotechniky, která bude dokončena v září letošního roku, dojde ke snížení roční spotřeby primární energie o 24,5 procenta, což představuje pokles o téměř 400 megawatthodin (MWh) za rok. Výměna vzduchotechniky přinese i pozitivní dopad na životní prostředí, emise skleníkových plynů se sníží ročně o 126 tun oxidu uhličitého," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Větrání ve stanici metra Malostranská, která byla zprovozněna v roce 1978, je zastaralé a má vysokou spotřebu energie. V současné době je v systému pražského metra provozováno 638 strojoven takzvané staniční vzduchotechniky. Z nich je na trase A celkem 164 strojoven s 832 ventilátory.

Mezi další projekty, kreré jsou  zaměřené na úsporu energií a používání úsporných technologií v metru, patří modernizace eskalátorů ve stanicích linky B Palmovka, Náměstí republiky, Karlovo náměstí a Anděl a linky A Skalka. Vyměněno bude také osvětlení stanice metra A Dejvická, na lince C Háje a Opatov a na trase B ve stanici Jinonice. Vzduchotechnika pak bude vyměněna ve stanicích Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží na trase B a na lince A na Dejvické.

Část peněz na projekty získá město, potažmo dopravní podnik (DPP), z evropských fondů. Celkem dostane z EU 23 milionů korun, kdy asi 3,5 milionu Kč pokryje DPP. Na všechny projekty zaměřené na energetické úspory v MHD má město letos vyčleněno 507 milionů korun.

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru