Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ve Středočeském kraji zřejmě zamíří na silnice dalších 12 miliónů korun

Dalších šest středočeských obcí využije nový Fond homogenizace krajské dopravní infrastruktury. Žádosti o příspěvek na opravu silnic schválili radní, konečné slovo bude mít zastupitelstvo.

15:22 / 7. října 2021
Ve Středočeském kraji zřejmě zamíří na silnice dalších 12 miliónů korun

O peníze z Fondu homogenizace tentokrát požádaly obce Prosenická Lhota, Radětice a Obecnice na Příbramsku, Pochvalov na Rakovnicku, Pěčice na Mladoboleslavsku a Světice v okrese Praha – východ. Celková částka za opravy, kterou radní doporučili zastupitelům schválit, činí cca 12 320 000 korun.

Středočeský Fond homogenizace krajské dopravní infrastruktury je určen obcím, které provádějí pokládku infrastrukturních sítí, tedy plynu, vody, kanalizace, elektřiny nebo telefonu. „Jsem rád, že díky našemu novému fondu nezůstávají v obcích jen částečně nebo provizorně opravené silnice, ale že se obcím daří opravit je kvalitně a tak, aby lidé byli spokojeni,“ uvedl statutární náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS). Dotace je určená výhradně na homogenizaci silnic II. a III. třídy po provedení zásahu souvisejícího s pokládkou či úpravou inženýrských sítí obce.

U obce Obecnice radní kývli na výjimku - obec totiž nemůže v rámci Projektu Homogenizace 1/2 krajské komunikace č. III/1185 a III/11811 v obci Obecnice splnit z technického hlediska podmínku nezvýšení nivelity homogenizovaného povrchu. Povrch silnice tvoří pouze penetrační vrstva, kterou nelze frézovat. „Navýšení nivelity doporučila i Krajská správa a údržba silnic. Radní proto žádost obce Obecnice podpořili, protože jiné technické řešení není schůdné,“ dodal Martin Kupka.

Maximální výše dotace z fondu pro rok 2021 je stanovena na 600 korun na metr čtvereční homogenizované silnice II. a III. třídy. Výše dotace pak vychází z 50 % průměrných cen obvyklých.

Na minulém jednání zastupitelstvo schválilo příspěvek z Fondu homogenizace pro prvních devět obcí, který činil cca 26,5 milionu korun. Ve fondu je alokováno celkem 100 milionů korun.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: kr-stredocesky.cz)

Foto: mdcr.cz

zpět na články

inzerce

nahoru